Kuriozitete

FOTOT/ 100 vite më parë pandemia e ngjashme me Covid-19 vrau më shumë se 50 milion njerëz! Gripi i frikshëm identik me koronavirusin

Në "gripin spanjoll" distancimi social dhe maskat ishin një nga prioritetet që duheshin zbatuar, për të mos përhapur virusin.

E gjithë bota është gjunjëzuar nga virusi vdekjeprurës Covid-19, por njerëzimi është përballur dhe më parë me një pandemi të ngjashme, të quajtur “Gripi spanjoll”. Gripi spanjoll vrau më shumë se 50 milion njerëz.

“Intensiteti dhe shpejtësia me të cilën u godit ishin pothuajse të paimagjinueshme, duke infektuar një të tretën e popullsisë së Tokës”,- tha Organizata Botërore e Shëndetit.

Kjo ishte pandemia e gripit të vitit 1918. Virusi shpesh quhej “Gripi Spanjoll”, edhe pse nuk kishte origjinën në Spanjë.

Disa nga mësimet e dhimbshme të mësuara nga pandemia e 1918 janë ende të rëndësishme sot, dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e një rezultati po aq katastrofik.

Gjatë pandemisë spanjolle të gripit, njerëzit ndaluan distancimin shumë herët, duke çuar në një valë të dytë të infeksioneve që ishte më vdekjeprurëse se e para, thonë epidemiologët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pandemia e viti 1918 vrau shumë të rinj të rritur të cilët ishin të shëndetshëm, tha John M. Rreth dy të tretat e vdekjeve atëherë ishin midis njerëzve të moshës 18 deri në 50 vjeç, dhe mosha mesatare e vdekjeve ishte 28 vjeç.

Në mënyrë të ngjashme por me ndryshime shumë të vogla eshtë edhe pandemia e koronavirusit. Në “gripin spanjoll” distancimi social dhe maskat ishin një nga prioritetet që duheshin zbatuar, për të mos përhapur virusin. Po kështu dhe Covid-19 parandalohet me anë të maskave dhe distancimit social.

R.L/Dosja.al

Shto Koment