Bota

FOTOGALERI/ Liqeni rozë në Australi që është kthyer në një atraksion turistik për dashamirësit e ‘selfie’

I vendosur në një pjesë industriale të Melburnit, udhëtarët që kalojnë atë në Urën e Portës mahnitet nga veçantia e tij. Ngjyra rozë e ndezur në liqenin e kripës shkaktohet nga një fenomen natyror.

AUSTRALI– Është pothuajse si të ishte krijuar me qëllim për fotot në Instagram, por liqeni rozë i Melburnit është i gjithë natyror dhe është bërë përsëri rozë.

I vendosur në një pjesë industriale të Melburnit, udhëtarët që kalojnë atë në Urën e Portës mahnitet nga veçantia e tij. Ngjyra rozë e ndezur në liqenin e kripës shkaktohet nga një fenomen natyror.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai bëhet rozë vetëm kur nivelet e kripës janë më të larta se zakonisht si dhe nga disa faktor të tjerë si: temperaturat e larta, rrezet e diellit dhe mungesa e reshjeve të shiut.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment