LIVE UPDATES
Bota

FOTO/ U përdhunua dhe u qëllua në kokë nga rusët, identifikohet e mitura në Bucha

13 Prill 2022, 17:38 Nga DOSJA
FOTO/ U përdhunua dhe u qëllua në kokë nga rusët,

UKRAINË- Krimet e luftës të Vladimir Putin janë ekspozuar në një raport ndërkombëtar mallkimor një ditë pasi presidenti i SHBA Joe Biden akuzoi njeriun e fortë rus se po përpiqej të ‘fshinte’ ukrainasit në një ‘gjenocid’. Dailymail shkruan se një raport i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka akuzuar Rusinë për ‘modele të qarta të shkeljeve të ligjit ndërkombëtar humanitar’ në Ukrainë dhe tha nëse Moska do të kishte respektuar detyrimet e saj ndërkombëtare pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt, ‘numri i civilëve të vrarë ose të lënduar do të kishte mbetur shumë më i ulët’.

Ai vjen pasi trupi i adoleshentes ukrainase Karina Yershova u identifikua pasi ajo u përdhunua, u qëllua në pjesën e pasme të kokës dhe u hodh nga trupat ruse në një oborr në Bucha, ku u gjetën më shumë se 400 trupa.

Një mike e nënës së Yershovës, Olesya Vasylets shkroi në Facebook: Miq, lajme të tmerrshme. Racistët vranë vajzën e mikut tim Karina Yershova. Dhimbja është e tmerrshme. Ajo u tall, u përdhunua dhe më pas u qëllua në plehra. Sot nëna ime mësoi se ishte vrarë dhe krijoi një grup ndihme. Ju lutem më ndihmoni ta varros, e njihja këtë fëmijë prej vitesh, i mësova anglisht, ajo ishte një vajzë shumë e zgjuar dhe e talentuar.

Gjetjet kryesore të raportit të OSBE-së:

Vrasjet e synuara, zhdukjet me forcë dhe rrëmbimet e civilëve, gazetarëve dhe zyrtarëve janë kryer në mënyrë rutinore.

Materniteti i Mariupolit u shkatërrua ‘qëllimisht’ në një sulm rus, pavarësisht se ishte shënuar qartë si një spital operacional. Prandaj, ky sulm përbën një shkelje të qartë të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe ata që janë përgjegjës për të kanë kryer një krim lufte.

Pjesa më e madhe e sjelljes nga forcat ruse dhe përfaqësuesit e tyre “shkel ligjin ndërkombëtar humanitar të okupimit”.

Raporti u përfundua përpara se të zbulohej masakra e Buçës, por thotë se “provat tregojnë për një krim të madh lufte dhe një krim kundër njerëzimit të kryer nga forcat ruse”.

Ka ‘prova të besueshme’ të shkeljeve të të drejtave themelore të njeriut, të tilla si ndalimi i torturës dhe trajtimeve të tjera degraduese, të kryera në zonat nën kontrollin rus.

‘Sulmi i paligjshëm’ nga Rusia ka shkaktuar shkatërrimin e shërbimeve jetike të kujdesit shëndetësor dhe arsimit që e ka bërë ‘shumë të vështirë’ për autoritetet ukrainase përmbushjen e të drejtave të njeriut të banorëve të saj.
Raporti “nuk ishte në gjendje të konkludonte” nëse pushtimi rus përbën “një sulm të përhapur ose sistematik të drejtuar kundër një popullsie civile”.

Shkeljet janë kryer nga të dyja palët, por ato nga forcat ruse ‘janë shumë më të mëdha në natyrë dhe shkallë’.

LAJMI KRYESOR: 49 ditë luftë/ Zelenskyy propozon shkëmbim me të burgosurit, Biden: Putin po kryen gjenocid

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota joe biden karina yershova lufta ukraine-rusi olesya vasylets osbe vladimir putin joe biden karina yershova lufta ukraine-rusi olesya vasylets osbe vladimir putin

Sondazh

Poll

Bota 13 Prill 2022, 17:08

A po kryen Rusia gjenocid në Ukrainë?

UKRAINË- Mizoritë e kryera nga forcat ruse në Ukrainë kanë shkaktuar akuza të përhapura për krime lufte. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i quajti in...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE