Bota

FOTO/ Shpërthimi i fuqishëm rrafshoi qytetin, banorët kanë nisur të largohen nga Bejruti

Me çanta e valixhe në duar, banorët e kryeqytetit libanez janë lagruar nga qyteti "fantazmë".

LIBAN– Shpërthimi i fuqishëm në Liban mbrëmjen e së martës ka shkaktuar më shumë se 100 viktima dhe ka lënë të plagosur mbi 4 mijë persona të tjerë.

Ndërsa si shkak i shtëpive të shkatërruara nga shpërthimet e fuqishme mediat e huaja raportuan se të paktën 300 mijë njerëz kanë mbetur të pastrehë.

E për këtë arsye tashmë të gjithë banorët e Bejrutit që i kanë mbijetuar këtij shpërthimi kanë nisur të largohen nga shtëpitë e dëmtuara.

Me çanta e valixhe në duar, banorët e kryeqytetit libanez janë larguar nga qyteti “fantazmë”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bejruti është kthyer në një qytet fantazmë, pasi ditën e djeshme në kryeqytetin Libanez, ndodhi një shpërthim i fuqishëm. Shkak i kësaj katastrofe është bërë shpërthimi i 2,750 ton nitrat amoniumi që ishin ruajtur në një mënyrë të pasigurt në një depo për plot gjashtë vite. Deri më tani raportohet për 100 viktima dhe mbi 4 mijë të plagosur. Ndërkohë nën rrënoja ndodhen edhe shumë persona të tjerë.  Presidenti i Libanit, Michel Aoun ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment