Kulture

FOTO/ Portretet fituese që eksplorojnë identitetin britanik në vitin 2019

Gazeta Britanike e Fotografisë ka zbuluar 100 portretet fituese nga ekspozita e këtij viti të Portreteve Britanike, duke festuar diversitetin e vendit.

BRITANI E MADHE- Nga 2 shtatori, fotot fituese do të shfaqen në Mbretërinë e Bashkuar gjatë një muaji në ekranet digjitale në stacionet hekurudhore, qendrat tregtare dhe në rrugët e larta. 200 imazhet me listë të shkurtër do të publikohen në një libër të “Hoxton Mini Press”.

“Me kthimin e Portretit të Britanisë, çështja e identitetit kombëtar kurrë nuk është dukur aq e ngarkuar,” tha Simon Bainbridge, drejtori editorial i “British Journal of Photography.”

“Përballë një kombi të ndarë, Portreti i Britanisë synon t’i shtrojë këto pyetje të identitetit ndryshe, duke parë kush jemi ne si komb të individëve, përveç politikës.”– shtoi ai. Dosja.al në këtë artikull ju sjellë disa nga imazhet fituese.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment