Bota

‘11 Shtatori’, 19 vite nga tragjedia që tronditi SHBA-të

Avionët ushtarakë të Al Kaedës shkaktuan zjarr në të dyja ndërtesat, duke bërë që 2 752 persona mes tyre 343 zjarrfikës dhe 60 policë të humbisnin jetën. Pjesa më e madhe e viktimave ishin civilë të 70 kombësive të ndryshme.

NEW YORK– Sot, më 11 shtator 2020, bëhen fiks 19 vite nga tragjedia që tronditi SHBA-të dhe jo vetëm. Kullat Binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë, të cilat ishin bërë simboli i fuqisë ekonomike, u shkatërruan në orët e para të mëngjesit të 11 shtatorit në vitin 2001, pas një sulmi terrorist.

Avionët ushtarakë të Al Kaedës shkaktuan zjarr në të dyja ndërtesat, duke bërë që 2 752 persona mes tyre 343 zjarrfikës dhe 60 policë të humbisnin jetën. Pjesa më e madhe e viktimave ishin civilë të 70 kombësive të ndryshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sulmi terrorist i 11 shtatorit në SHBA shënoi fillimin e një ere të re në marrëdhëniet ndërkombëtare, sidomos në intensifikimin e luftës kundër terrorizmit. Zemërimi në lidhje me këtë sulm ra mbi   “Al Kaedën”. Fillimisht udhëheqësi i “Al Kaedës” mohoi përfshirjen, por në vitin 2004 mori përsipër përgjegjësinë për sulmin. Ai qëndroi në arrati për më shumë se një dekadë, ndërsa u vra në Pakistan nga një skuadër speciale.

(e.t/dosja.al)

  • Kush janë tre shqiptaro-amerikanët që humbën jetën në sulmin e 11 shtatorit në SHBA(HISTORIA E TYRE)
  • Shto Koment