Aktualitet

Foto nga gjyqi/ Tentuan të vrisnin mbretin zog në vjenë, ja me sa vite burg u dënuan dy shqiptarët

Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar
Featured image of article: Foto nga gjyqi/ Tentuan të vrisnin mbretin zog në vjenë, ja me sa vite burg u dënuan dy shqiptarët Foot nga media franceze

FRANCË– “Excelsior” ka botuar, të dielën e 4 tetorit 1931, në ballinë, një shkrim në lidhje me dënimin e autorëve të atentatit ndaj mbretit Zog në Vjenë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Dënimi i autorëve të atentatit kundër Ahmet Zogut të Shqipërisë.

 “Gjeloshi (Ndok) dhe Aziz Çami (majtas) në vendin e të akuzuarve. Gjyqi i dy studentëve shqiptarë që u përpoqën të vrasin mbretin Ahmet Zogu në Vjenë dhe vranë ndihmësin e tij të oborrit mbretëror përfundoi në Ried. Gjeloshi u dënua me shtatë vite burg, ndërsa Çami me tre vite.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Foot nga media franceze

 Marrë nga Darsiani

Shto Koment