Bota

Katërshja që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve, Kryeministrja e Serbisë shfaqet pranë partneres së saj

Bettel dhe burri i tij, Gauthier Destenay, u panë duke pozuar me Brnabić dhe partneren e saj, Milica Djurdjic. Fotografitë pulikuan në rrjetet sociale nga vetë Bettel për të treguar ardhjen e Brnabi në vend.
Featured image of article: Katërshja që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve, Kryeministrja e Serbisë shfaqet pranë partneres së saj Xavier Bettel dhe Ana Brnabić me partneret e tyre

SERBI- Xavier Bettel, një homoseksual, ka qenë kryeministri i Luksemburgut që prej vitit 2013. Ana Brnabić është një lezbike, e cila u emërua si kryeministre e Serbisë në vitin 2017.

Kryeministri i Luksemburgut është duke pritur homologun e tij serb këtë javë për të diskutuar mundësinë e antarësimit të këtij të fundit në Bashkimin Evropian mes çështjeve të tjera.

“E ardhmja e Serbisë është në familjen evropiane,” tha Bettel në një konferencë të përbashkët shtypi me Brnabić, vetëm tre muaj pas udhëtimit të tij në Beograd.

Por në një fotografi të kryeministrave, ku mes tyre shfaqen edhe partneret e tyre përkatës, një katërshe që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve.

Bettel dhe burri i tij, Gauthier Destenay, u panë duke pozuar me Brnabić dhe partneren e saj, Milica Djurdjic. Fotografitë pulikuan në rrjetet sociale nga vetë Bettel për të treguar ardhjen e Brnabi në vend.

Partneja e Brnabić, Milica Djurdjic, e cili punon si mjekja, lindi një djalë në muajin shkurt.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas revistës amerikane të interesit LGBT, The Advocate, ndërsa Luksemburgu është mjaft i përparuar në shumë aspekte, është i përfshirë edhe në të drejtat e LGBTQ.

 

Përkundër emërimit të Brnabić si Kryeministre, martesat e tyre me partnere të të njëjtit seks akoma është e ndaluar me kushtetutë në Serbi.

Burimi: News18

A.C/Dosja.al

Shto Koment