ArgetimBotaKuriozitete

FOTO- ”Gjyshërit e mbretit Tut ishin çifti mbretëror i Egjiptit”

Për gati katër dekada, Amenhotep III dhe gruaja e tij e madhe mbretërore, Tiye, qeverisën së bashku gjatë një kohe paqeje dhe prosperiteti në Egjiptin e lashtë.

 EGJIPT- Mbretërimi i gjatë i Amenhotep III dhe gruas së tij mbretërore, Tiye, ishte një epokë e artë për Egjiptin. Duke qeverisur së bashku për më shumë se 38 vjet, çifti mbikqyri një perandori të gjerë që nga rreth 1391 në 1353 para Krishtit gjatë dinastisë së 18-të të Egjiptit. Pasuria e tyre u perdor nga Nubia dhe Levant për të financuar një epokë të re të ndërtimit të monumenteve dhe shprehjes artistike.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo mbretëri e qetë do të bëhej një dhuratë për arkeologët dhe historianët e sotëm për shkak të pasurisë së dokumenteve dhe të dhënave që kanë lënë pas. Vitet e para të mbretit u dokumentuan përmes një sere gurësh sapuni që proklamuan sukseset dhe piketat e Amenhotep. Gjatë mbretërimit të tyre, Amenhotep III dhe Tiye ndërtuan deri në 250 struktura masive: pallate, komplekse mortore, tempuj dhe monumente, të gjitha të zbukuruara me vepra arti të përjetshme që tregonin historinë e mbretërimit.

Shto Koment