LIVE UPDATES
Aktualitet

Foto/ Gjak në fytyrë e trup, dhunohet barbarisht transgjinori Anxhela në Tiranë, ambasada holandeze shokohet: Gjeni sulmuesi

13 Nëntor 2019, 07:35 Nga DOSJA
Foto/ Gjak në fytyrë e trup, dhunohet barbarisht transgjinori Anxhela

TIRANË– Anxhela, një anëtare e komunitetit transgjinor në Shqipëri është dhunuar në mënyrë barbare. Ngjarja ka ndodhur në Tiranë dhe është denoncuar masivisht në rrjetet sociale.

Një prej tyre që publikoi edhe fotot ku Anxhela shihet e gjakosur dhe e rrahur është Elton Ilirjani, një prej anëtarëve të komunitetit të LGBTQI-së që ka kërkuar gjithmonë të mbrohen të drejtat e tyre.

Siç e shikoni edhe në pamje, Anxhela është dhunuar në mënyrë barbare dhe është lënë e gjakosur në rrugë. Arsyeja mësohet të ketë qenë pjesëmarrja e transgjinores në paradën e fundit të lezbikeve në Tiranë.

Anxhela e dhunuar keq në Tiranë! Një tmerr i vërtetë! Shoqëri e dhunshme, shoqëri e prapambetur, shoqëri jo-evropiane! Shoqëri e pa-emancipuar! Jo më kot ju ktheva keq Kujtim Gjuzit dhe Shoqërisë së tij parlamentare, sepse ai me thirrjet e veta te urrejtjes dhe thirrjet raciste kundër personave LGBT i shtyn të rinjtë sy-errur që të dhunojnë! E çfarë mund të presim nga injorantët e droguar në rrugët e Tiranës jashtë parlamentit kur brenda parlamentit ka deputetë si Kujtim Gjuzi dhe shefat e tij? Turp për të gjithë deputetët! Turp që nuk e përjashtuat nga parlamenti Fashistin Kujtim Gjuzi dhe ja ku jemi me këtë dhunë sot. Kjo është fytyra e vërtetë e Shqipërisë! Përjashtoni sa më parë Fashistët dhe Nazistët nga Parlamenti Shqiptar, ata që thirrën urrejtjen dhe këtë e vuajti Anxhela sot! “- shkruan Ilirjani krahas fotove teksa ka etiketuar shumë personazhë publikë dhe institucioneve të rëndësishme.

Në lidhje me këtë ngjarje ka pasur edhe reagime të forta nga Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe nga Ambasada e Holandës në Tiranë.

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi shkruan se Policia e Shtetit duhet të gjejë autorët e kësaj dhune dhe t’i vendosë ata përballë drejtësisë.

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi dënon me ashpërsi sulmin fizik e psikologjik ushtruar ndaj Anxhela H., pjesë e komunitetit transgjinor në Shqipëri. Nga raportimet e para mësohet se pjesëtarja e komunitetit transgjinor është përndjekur dhe sulmuar, duke u targetuar për marrjen pjesë në paradën e fundit të lezbikeve në Tiranë. Komisioneri Dr. Gajda nxit Policinë e Shtetit dhe prokurorinë e Tiranës të marrin masa për të identifikuar personat që kryen aktin e pashembullt të dhunimit, diskriminimit dhe përndjekjes së Anxhelës. Aktet e dhunës, diskrimiminimit dhe krimet e urrejtjes ndaj komunitetit transgjinor, çdo komuniteti tjetër apo grupi vulnerabël është e papranueshme në një shoqëri demokratike që aspiron standarte të larta të respektimit të të drejtave Njerëzore,”- shkruhet në reagim.

Ndërsa Ambasada e Holandës shprehet se ndihet e shokuar nga ky akt dhune dhe dënon sulmet diskriminuese.

Të shokuar nga ky akt dhune kundër një anëtare të komunitetit transgjinor në Shqipëri, Ambasada Hollandeze mbështet deklaratën e Komisionerit për Mbrojtjen nga Diskriminimi që dënon sulmin dhe i bën thirrje autoriteteve ligj zbatuese të marrin masat e duhura. Gjithsecili duhet të jete i lire të jetë vetvetja dhe të dashurojë këdo që deshiron,”- shkruhet në reagimin e Ambasadës Holandeze.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet ambasada holandeze ne tirane dhunohet transgjinorja anxhela komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi tirane ambasada holandeze ne tirane dhunohet transgjinorja anxhela komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi tirane

Sondazh

Poll

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale