Bota

FOTO GALERI/ Ditëlindja e mbretëreshës Elizabeth,momentet më të veçanta të jetës së saj

Ajo u ngjit në fron në 1952 në moshën 25-vjeçare dhe tejkaloi stër-gjyshen e saj Mbretëresha Victoria si monarku me mbretërinë më të gjatë në Britani në shtator 2015.

ANGLI- Mbretëresha Elizabet II sot mbush 95-vjeç, duke shënuar ditëlindjen e saj më të vetmuar dhe të trishtuar, pasi pas 7 dekadash ajo nuk do të ketë në krah bashkëshortin e saj, Princ Philip.

The Sun ka publikuar foto nga e gjithë jeta e mbretëreshës që në fillime deri në ditët e sotme.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Elizabeth, lindi në 21 prill 1926, në Bruton Street, në Londrën Qendrore, u rrit duke mos pritur të bëhej mbretëreshë. Babai i saj, George VI, mori kurorën vetëm kur vëllai i tij i madh Edward VIII abdikoi në 1936 për t’u martuar me një grua të divorcuar, Wallis Simpson.

Ajo u ngjit në fron në 1952 në moshën 25-vjeçare dhe tejkaloi stër-gjyshen e saj Mbretëresha Victoria si monarku me mbretërinë më të gjatë në Britani në shtator 2015.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment