Bota

FOTO-GALERI/ ‘Bisha’ e detit dhe e ajrit! Arrin në shpejtësi deri 290 km në orë, mund të nxjërrë ‘jashtë loje’ trenin

Mjeti elektrik që mund të lëvizë edhe në det, edhe në ajër, mund të arrijë një shpejtësi prej gati 290 km në orë.
Përditësuar:

SHBA– Një mjet i veçantë i nxjerrë si projekt nga kompania amerikane “Regent”, i ëmërtuar si “rrëshqitësi i detit”, ka një ngjashmëri mes avionit dhe varkës.

Mjeti elektrik që mund të lëvizë edhe në det, edhe në ajër, mund të arrijë një shpejtësi prej gati 290 km në orë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kompania “Regnet”, me anë të ktij mjeti synon të shkurtojë kohën dhe kostot e udhëtimit mes qyteteve bregdetare. Kompania ka miratuar një buxhet prej 450 milionë dollarësh për zhvillimin e këtij projekti ambicioz. Mjeti lundron pak metra mbi sipërfaqen e ujit dhe mendohet se do të zëvendësojë transportin hekurudhor për udhëtimet ndërmjet qyteteve bregdetare si Boston – Nju-Jork, apo Los Anxhelos – San Francisko.

(kle.mu./dosja.al)

WordPress › Error

There has been a critical error on your website.

Learn more about debugging in WordPress.