AktualitetRajoni

FOTO/ “E kishin pushuar nga puna dhe mendonte se vajza ime ishte fajtore”, rrëfehet nëna dhe motra e 21-vjeçares greke që u sulmua me thikë nga shqiptari: Ishte njeri i tmerrshëm më parë e ka kërcënuar në Instagram

Po ashtu, nëna e viktimës, e cila jeton në Lesvos ka thënë se vajza ka marrë goditje në gjoks, bark, por ai ishte përpjekur ta godiste në zemër. Sipas saj, vajza tani është mirë, pasi nuk i ishin prekur organet e saj jetike. 
Featured image of article: FOTO/ “E kishin pushuar nga puna dhe mendonte se vajza ime ishte fajtore”, rrëfehet nëna dhe motra e 21-vjeçares greke që u sulmua me thikë nga shqiptari: Ishte njeri i tmerrshëm më parë e ka kërcënuar në Instagram Georgia Kaltsouni,

GREQI-Georgia Kaltsouni, një studente 21-vjeçare, është vajza që u sulmua me thikë nga shqiptari Jetmir Kurtsmajlaj në Torino. Ndërkohë, sipas Protothema, nëna e vajzës ka dhënë një dëshmi në lidhje me shëndetin e saj, ku ka thënë se ajo është mirë, por nuk mund të dalë deri nesër.

Po ashtu, nëna e viktimës, e cila jeton në Lesvos ka thënë se vajza ka marrë goditje në gjoks, bark, por ai ishte përpjekur ta godiste në zemër. Sipas saj, vajza tani është mirë, pasi nuk i ishin prekur organet e saj jetike.

Ajo ka marrë pesë plagë në gjoks, qafë dhe bark me është goditur me thikë kuzhine. Falë Zotit ajo është mirë tani dhe i shpëtoi rrezikut sepse organet e saj jetike nuk janë dëmtuar. Ai u përpoq ta godiste në zemër dhe e shtyu fëmijën tim me gjithë forcën që i kishte mbetur në atë moment. Siç më informoi vajza ime tjetër, e cila po studion gjithashtu atje, ajo do të qëndrojë edhe një ditë në njësinë e kujdesit intensiv dhe ata do ta nxjerrin nesër. Unë dua të udhëtoj të jem pranë saj, por fatkeqësisht nuk mundem për shkak të koronavirusit. Kushtet nuk më lejojnë të jem në krah të saj. Për fat të mirë, motra e saj është atje dhe unë mësoj gjithçka, po të mos ishte ajo, unë do të isha çmendur nga ankthi,”-ka thënë ajo. 

Për lidhjen e vajzës me 27-vjeçarin shqiptar Jetmir Kurtsmajlaj, nëna ka thënë se vetmja gjë që dinte është fakti se ata ishin miq.

“Gjithçka që dija për të ishte se ata ishin miq, asgjë më shumë. Kështu më tha fëmija im. Ky njeri ishte i sëmurë mendor. Nuk mund ta besoj atë që ka ndodhur. Ne po jetojmë një makth”, shtoi ajo.

Ajo ka dhënë më shumë detaje në lidhje me shqiptarin. Sipas saj ai ka pasur probleme me punën e tij, ishte pushuar dhe mendonte se vajza e tij ishte fajtore. Ajo ka thënë se vajza e saj ka kërkuar ndihëm dhe nga psikolog sepse ai i dërgonte mesazhe kërcënuese dhe aj ndjehej e frikësuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ai kishte disa probleme me punën e tij. U pushua nga puna dhe i shkoi në mendje se vajza ime ishte fajtore. Pastaj vajza ime mori ndihmë nga një psikolog sepse ai i dërgonte vazhdimisht mesazhe kërcënuese dhe ajo ishte e frikësuar. Psikologu e këshilloi atë të qëndronte larg këtij burri sepse ai ishte i rrezikshëm dhe kishte probleme psikologjike. Vajza ime informoi policinë dhe ata i thanë asaj se mund të ngrinte një padi kundër tij. Fëmija im, për të mos i përshkallëzuar çështjet me të, u përpoq ta qetësonte dhe pas ditësh ata caktuan një takim në një vend publik në mënyrë që njerëzit të kërkonin ndihmë nëse ai e lëndonte atë. Ajo u sulmua të dielën në mbrëmje në një rrugë kryesore në Torino me një thikë kuzhine. Si fëmija im shpëtoi përmes krahëve të tij, unë ende nuk mund ta besoj atë,”-ka treguar nëna. 

Ndërsa motra e saj ka thënë se shqiptari ishte një njeri i rrezikshëm dhe se ai i kishte thënë gjëra të tmerrshme dhe gjyshes së tyre. Po ashtu, ajo ka thënë se 27-vjeçari e ka kërcënuar dhe më parë në Instagram se do ta vriste. Fakt ky që është konfirmuar dhe nga autoritetet.

“Ai ishte i rrezikshëm, madje i tha gjëra të këqija gjyshes sonë në Greqi. Ai më tha në një mesazh se ishte me të, duke zbuluar pikën ku u takuan të dielën pasdite. Në orën 5 pasdite ai tha se gjithçka ishte në rregull dhe do të më telefononte më vonë. Pasdite vonë, policia erdhi në shtëpinë time dhe më tha që motra ime ishte plagosur rëndë në spital. Nuk e kam parë kurrë autorin e krimit, nuk e di se si janë takuar. Sidoqoftë, unë e di që ai ishte bërë tmerrësisht i rrezikshëm. Ai e kërcënoi atë në Instagram, i shkroi asaj se do ta lëndonte dhe do ta vriste. Unë i thashë motrës që ta denonconte në polici, sepse dikush si ai nuk mund të lirohej. Dukej se ai ishte i bindur, por ajo nuk e bëri,”-ka thënë motra e 21-vjeçares.

Ngjarja ka ndodhur pak ditë më parë. Jetmir Kurtsmajlaj 27-vjeçari shqiptar ka goditur me thikë ish-të dashurën e tij Georgia Kaltsouni 21 vjeç në bark dhe në gjoks. Vajza është dërguar në spital dhe është vendosur nën kujdesin intesiv. Ndërsa shqiptari është arrestuar me akuzën e tentativës për vrasje.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment