Aktualitet

FOTO/ Durrësi nën pushtetin e rrënojave, gjithçka që la pas tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit

Mes rrënojave, plasaritjeve të mureve e tullave të rëna në tokë, qytetarët tashmë jetojnë në qytetin fantazmë.

DURRËS- Në qytetin e Durrësit, duke se ka nisur sërish jeta. Qytetarët të plagosur në shpirt nga tërmeti i 26 nëntorit kanë marrë guximin që të jetojnë sërish.

Mes rrënojave, plasaritjeve të mureve e tullave të rëna në tokë, qytetarët tashmë jetojnë në qytetin fantazmë.

Fotograët e LSA ka shkrepur sot disa foto nga Durrësi, ku ndërtesat tregojnë më së miri forcën e tërmetit të 26 nëntorit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

50 persona të vdekur, 900 të plagosur dhe 47 të shpëtuar, ky është bilanci i tërmetit. Kërkimet në Thumanë u mbyllën paraditen e djeshme, ndërsa në zonat e tjera u mbyllën pasdite. Trupi i fundit u nxorr pak pas mesnate në zonën e njohur si “2 Gjelat”. Toka vijon të dridhet ndërsa viktimat po përcillen një e nga një për në banesën e fundit.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment