Bota

FOTO/ Detaje të reja nga ékzekutimi i Gjeneralit iranian, trupi iu bë copash nga 4 prédhat, u indetifikua nga unaza

Kanë qenë katër prédha që kanë góditur makinën brenda së cilës ndodhej gjenerali, sipas mediave të huaja.
Featured image of article: FOTO/ Detaje të reja nga ékzekutimi i Gjeneralit iranian, trupi iu bë copash nga 4 prédhat, u indetifikua nga unaza Gjenerali iranian, Kasem Sulejamni

IRAN- Gjenerali  iranian Kasem Sulejmani u vrá mëngjesin e sotëm nga súlmi ajror i forcave në Bagdad nga qeveria amerikane,  sëbashku me Abu Mahdi al-Muhandis.

Pas lajmit për vrásjen e gjeneralit të Gardës Revolucionare të Iranit, Qassem Soleimani, në aeroportin ndërkombëtar të Bagdadit, kanë  dalë edhe detaje të reja me detaje të reja, që zbulojnë sesi u ekzekutua ai.

Ashtu siç u mësua që në krye të herës nga mediat e huaja, súlmi ajror i amerikanëve është kryer në orët e para të ditës së sotme dhe nën shënjéstër kanë qenë  dy makina me të cilat po udhëtonin Sulejmani dhe milicë të Irakut, që e shoqëruan nga aeroporti.

Ndër të tjera është mësuar se Sulejmani është bërë copash, si shkak i 4  prédhave të hedhura ndaj tij nga forcat amerikane.  Dhe për pásojë ka qenë i vështirë edhe identifikimi i trupit, prandaj dhe shenja e vetme që kanë ndihmuar autoritetet për të zbuluar trupin e pajetë ka qenë unaza që ai mbante në gisht.

Ai është súlmuar teksa po largohej nga aeroporti, pasi ndodhej atje prej kthimit të tij në Bagdad nga udhëtimi në Siri.

Kanë qenë katër prédha që kanë góditur makinën  brenda së cilës ndodhej gjenerali, sipas mediave të huaja.

“Nuk ka dyshim se kombi i madh i Iranit dhe kombet e tjera të lira të rajonit do të hakmerren për këtë krim makabër nga Amerika kriminele”,- tha Rouhani, duke iu referuar aleatëve të Iranit në Lindjen e Mesme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kujtojmë që kjo vrásje ka shtuar më shumë ténsiont mes Iranit dhe Amerikës, gjë që shkakton një bashkim të kombeve të tjera të lira për të sfíduar lúftën e SHBA-së në mbrojtje të besimit mysliman që këto vende kanë.

Ndërkohë menjëherë pas lajmit të bújshëm të vrásjes së Kasem Sulejmanit, lideri i Iranit, Ajatollahu Ali Khamenei ka paralajmëruar “hákmarrje të ashpër” kundër amerikanëve  kríminelë që përlyen duart me gjákun e shtetasve  të tij.

Në fund të dhjetorit u vrá një punonjës amerikan. Vrásësi nuk u gjet dhe u vrá një civil. Në Irak është një lëvizje iraniane që drejtohej nga gjenerali i vrárë. Pas vrásjes së civilëve, lëvizja shkoi dhe súlmoi Ambasadën amerikane. Tre ditë pas paralajmërimit të Trump, vrítet kreu i lëvizjes, Kasem Sulejmani.

Burimi: economictimes

A.C/Dosja.al

Shto Koment