Kulture

FOTO/ ‘Daily Mail’ publikon listën e liqeneve më të bukur në botë, mes tyre edhe dy shqiptarë

Në një artikull "Daily Mail” ka publikuar listën e liqeneve më të bukur në të gjithë botën.

TIRANË- Bukuritë natyrore janë fantastike dhe të pakrahasueshme me asgjë tjetër. Vetëm përmes fotove na duket si në parajsë, liqenet dhe lumejt, jo t’i shohësh nga afër.

Në një artikull “Daily Mail” ka publikuar listën e liqeneve më të bukur në të gjithë botën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mes shumë liqenesh nnë botë shihen edhe dy liqenet e njohur shqiptarë, Prespa e Madhe dhe Prespa e Vogël.

Me një shtrirjeje nga Shqipëria, Greqia dhe Maqedonia Prespa e Madhe dhe e Vogël janë ndër liqenet më të lashtë tektonikë në Europë. Mbi 1 milionë vjeçarë ata të ofrojnë një arratisje të veçantë. Në këtë zonë ka shpendë të rrallë, të cilët janë në zhdukje si për shembull, Pelikani i madh Dalmat”, shkruhet ndër të tjera në shkrimin e “Daily Mail”

Shto Koment