BotaSport

Foto/ Brenda stadiumit madhështor ‘Wanda Metropolitano’, gati për Ligën e Kampionëve

Brenda stadiumit të pabesueshëm Wanda Metropolitano do të presë finalen e Ligës së Kampionëve mes Liverpool dhe Tottenham.

SPANJË- Stadiumi i tretë më i madh në Spanjë ‘Wanda Metropolitano’ i Atletico Madrid është i pajisur plotësisht për të pritur ndeshjen më të madhe në futbollin botëror.

Tottenham dhe Liverpool do të luajnë në stadiumin 67.829 vendësh, finalja e Ligës së Kampionëve që do të mbahet më 1 qershor. Fusha tradicionale dhe i pajisur në mënyrë moderne.

Wanda Metropolitano është ndërtuar në vitin 1994 me një kapacitet prej 20,000 vendesh, por u mbyll 10 vjet më vonë. Atletico Madrid mori posedimin e stadiumit në vitin 2013. Stadiumi u rihap në 2017 pas një rindërtimi prej 208 milionë paundësh, por u ndërtua fillimisht në 1994 si pjesë e ofertës së Madridit për të organizuar Kampionatin Botëror të Atletikës të vitit 1997.

Biletat e kësaj ndeshje janë 60- 154- 385 dhe 513 paundë. Një numër i vogël biletash përshkruhen si ‘pamje e kufizuar’, por ende kushtojnë midis 120 dhe 410 paundësh.

Burimi: Daily Mail

L.K/Dosja.al

Shto Koment