Sport

FOTO/ Shifra të çmendura! Ja 10 sportistët më të paguar gjatë dekadës

Futbolli përfaqësohet nga dyshja historike Mesi-Ronaldo, me portugezin, që është i dyti në renditje dhe “pleshti” vjen direkt pas tij. Federer është tenisti i vetëm që arrin të bëhet pjesë e kësaj liste, ndërkohë që golfi përfaqësohet me dy sportistë.
Featured image of article: FOTO/ Shifra të çmendura! Ja 10 sportistët më të paguar gjatë dekadës Floyd Maywather, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Mc Gregor, Neymar

“Transfermarkt” është një nga ato faqe që publikon të dhënat e një sportisti, sa paguhet dhe sa është vlera e tij. Pikërisht kjo faqe ka publikuar listën e sportistëve, që kanë grumbulluar më shumë para nga pagat e klubeve, por edhe sponsorët.

Në listë janë dhjetë atletë të gjashtë sporteve të ndryshme. Në vendin e parë është boksieri i pamposhtur, Floyd Maywather, që ka arkëtuar plot 820 milionë euro. Një pjesë e mirë e këtyre të ardhurave vjen nga ndeshja më e shtrenjtë e historisë kundër Manny Pacquaio. As meksikani nuk mungon në këtë renditje, duke u renditur i teti me 390 milionë euro.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Futbolli përfaqësohet nga dyshja historike Mesi-Ronaldo, me portugezin, që është i dyti në renditje dhe “pleshti” vjen direkt pas tij. Federer është tenisti i vetëm që arrin të bëhet pjesë e kësaj liste, ndërkohë që golfi përfaqësohet me dy sportistë. Tiger Woods dhe Fill Majkëllson renditen në vendet pesë dhe gjashtë. Nuk kishin sesi të mungonin yjet e NBA, Kevin Durant dhe Lebron Xhejms, ndërkohë që Hamilton “nderon” automobilizmin si piloti më i paguar i dekadës.

(E.Ç. Dosja.al)

Shto Koment