Bota

Fluturat, zogjtë dhe zebrat: Magjia e lëvizjes së kafshëve (FOTOT)

Imazhet tregojnë kafshët e kapura në kamera në të gjithë globin, të paraqitura sipas temës së këtij viti.

BRITANI- Shoqëria Mbretërore e Biologjisë ka lëshuar thirrjen për konkursin e saj vjetor të fotografisë. BBC shkruan se konkursi ka dy kategori për fotografët amatorë: katër hyrje u përzgjodhën në listën e shkurtër për fotograf të rinj të vitit dhe gjashtë për fotografin e vitit.

Imazhet tregojnë kafshët e kapura në kamera në të gjithë globin, të paraqitura sipas temës së këtij viti. Në kategorinë e re të fotografëve, Will Lawson kapi fluturën sëalloët ndërsa ishte duke ushqyer në Hickling Broad, Angli. Gjithashtu, në kategorinë e fotografëve të rinj, foto nga Lillian Quinn tregon një tufë zebash stampimi që kalojnë Rezervën Kombëtare Maasai Mara në Kenia.

Hyrja e Sundhir Gaikëard në fotografinë e kategorisë së vitit tregon baltë amfibë të angazhuar në luftime territoriale. Mudskippers në veçanti janë në gjendje të mbijetojnë në ajër për disa ditë. Ata marrin frymë përmes rreshtave të lagësht të gojës dhe të fytit, kështu që ata preferojnë lagështi të lartë dhe shpesh gjenden në kënetat me baltë të mangrove.

Fotografia e Nick Edvard tregon një brumbull të kuq ushtar në Isle of Wight, në brigjet e jugut të Anglisë. Fotografia e Kallol Mukherjee kap fluturimin gati-simetrik të një tufë të madhe zogjsh të Grandala. Këta zogj mbeten në lartësi shumë të madhe në terrenin Himalayan për gati tetë muaj të vitit, dhe zbresin në lartësi më të ulta vetëm kur zonat e sipërme janë plotësisht të mbuluara në dëborë dhe ushqimi bëhet i pakët.

Në këtë imazh të natës të marrë në Manaus, Brazil Adrià López Baucells kap një kërcim të vogël marshimi të paidentifikuar. Fotografia e Ian Stone është e një ariu polar që lëkundet bora ndërsa shëtit nëpër gjirin e Hudson, Kanada. Për dy orë para se të bëhej fotografia, një rrufeje kishte mbuluar plotësisht arushën dhe zonën përreth.

Kjo pamje e një zogu, Anthracothorax nigricollis, është marrë nga Kristhian Castro teksa fluturonte në perëndimin e diellit në Kolumbi. Anëtarët e kësaj familje zogjsh mund të përplasin krahët deri në 75 herë në sekondë. E titulluar në Kohën e parë, kjo hyrje në kategorinë e të rinjve fotografë nga Amogh Gaikwad tregon një këlysh tigri 15 muajsh duke luajtur me pre e tij pas një gjueti të suksesshme në rezervën e tigrit Tadoba në Indi.

Gjithashtu në kategorinë e fotografëve të rinj, fotografia e Carlos Perez Naval tregon dy rosat me kokë të bardhë që luftojnë në ujë në Ciudad Real, Spanjë. Fituesit e konkursit do të shpallen në ceremoninë e çmimeve vjetore të RSB më 10 tetor në Institutin Francis Crick, Londër, si pjesë e Javës së Biologjisë së këtij viti.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment