Aktualitet

Koronavirusi/ Flet mjekja brenda kanantinës tek Infektivi, Çomo: Vetëm njeri prej tyre është në gjendje të mesme, kini besim tek ne!

Mjekja ka dkelaruar se vetëm njëri prej të infektuarv është në gjendje të mesme.

Tiranë- Gjatë një komunikimi me skype me ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, Shefja e Shërbimit Infektiv,  Najada Çomo që ndodhet brenda spitalit  të Infektivit në QSUT , ka deklaruar se vetëm gjendja e një të infektuarve është pak e rënduar. Ajo iu ka bërë thirrje shqiptarëve që të kenë besim tek mjekët.

Biseda:

Ogerta Manastirliu: Përshëndetje!

Mjekja: Përshendtje si kaluat?

Ogerta Manastirliu: Mirë si jeni?

Mjekja: Na dallon dot?

Ogerta Manastirliu: Ju dalloj të gjithëve, faleminderit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mjekja: E dalloni dot profesor Lulin?

Ogerta Manastirliu: Përshëndetje profesor Dhimitri, falemiderit që jeni bashkuar përsëri. Si është gjendja e të sëmurëve?

Mjekja:  8  të sëmurët që janë shtuar janë në gjendje të mirë. Vetëm njeri prej tyre është në gjendje të mesme. Vazhdon puna, ekipi është në krye te detyrës, disa prej nesh janë të veshur me vjeshje profesionale. Disa për aryse të mosshkejes së rregullit, kemi gjysmë veshje profesionale. 

Manastirliu: Jemi aty por jemi duke u ndjekur në distancë.

Mjekja: Kini besim tek puna jonë. 

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri ka shkuar në 33 të prekur. Një prej të prekurve, ndërroi jetë në Spitalin e Durrësit dhe vatra e të infektuarve është zgjeruar në Tiranë, Rrogozhinë, Elbasan, Durrës, Lushnje dhe Fier. Mes të infektuarve është dhe një mjek, i cili i kishte shërbyer të moshuarës që ndërroi jetë në Durrës. Ndërkohë jeta në vend është paralizuar thuajse totalisht, nuk ka transport publik, po ashtu dhe shumë vende punë janë mbyllur. Shumë qytete janë në ‘shtet-rrethim’ dhe është ndaluar dhe lëvizja e makinave private. E vetmja këshillë e përbashkët e institucioneve dhe mjekëve është që qytetarët të qendrojnë në shtëpi dhe të kenë sa më pak kontakte me të tjerë.

J.V/Dosja.al 

Shto Koment