Bota

Flet eksperti epidemiolog amerikan: A jemi të përgatitur për sfidën e vjeshtës dhe dimrit?

Fauci është mbështetur për këtë fakt nga pandemia e Gripit Spanjoll në vitin 1918 ku virusi pas shpërthimit në pranverë, u ndal në sezonin e verës për t'u fuqizuar oërsëri në vjesht.
Featured image of article: Flet eksperti epidemiolog amerikan: A jemi të përgatitur për sfidën e vjeshtës dhe dimrit? Anthony Fauci

SHBA- Doktori amerikan e sëmundjeve infektivë Anthony Fauci në një intervistë është shprehur se SHBA-ja është ende në valën e parë të pandemsë së koronavirusit. Ndërkohë që tani po hyjme edhe në sezonin e vjeshtës dhe të dimrit.

 “Në vend se të themi një valë e dytë, pse nuk themi më mirë: A jemi të përgatitur për sfidën e vjeshtës dhe dimrit?”, deklaori ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Fauci është mbështetur për këtë fakt nga pandemia e Gripit Spanjoll në vitin 1918 ku virusi pas shpërthimit në pranverë, u ndal në sezonin e verës për t’u fuqizuar oërsëri në vjesht.  Ai gjithashtu i mbështetet idesë se parandalimi i Covid-19 bëhet i mundur vetëm duke ndjekur rregullat e vendosura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, si larja e duarve, distancimi social dhe mbajtja e maskës.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment