Bota

Flasin shkencëtarët/ Si u aludua se vaksina e Covid-19 do ndryshonte AND-në e njerëzve

Disa nga vaksinat e krijuara, duke përfshirë edhe atë të aprovuar tani në Mbretërinë e Bashkuar të zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech, përdorin një fragment të materialit gjenetik të virusit ose ARN të dërguar.
Featured image of article: Flasin shkencëtarët/ Si u aludua se vaksina e Covid-19 do ndryshonte AND-në e njerëzve
Përditësuar:

BRITANI– Me daljen e vaksinave të para anti-COVID, nëpër rrjetet sociale, shumë teori konspirative aluduan se vaksina ishte projektuar për të ndryshuar ADN-në e njerëzve përdorues.

Tre shkencëtarë të pavararur janë pyetur lidhur me këto teoeri, të cilët janë shprehur për BBC se vaksina e koronavirusit nuk mund të ndrysojë AND-në.

Disa nga vaksinat e krijuara, duke përfshirë edhe atë të aprovuar tani në Mbretërinë e Bashkuar të zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech, përdorin një fragment të materialit gjenetik të virusit ose ARN të dërguar.

Injeksioni i ARN nuk i bën asgjë ADN-së së një qelize njerëzore“, thotë Prof Jeffrey Almond i Universitetit të Oksfordit.

Nuk kanë qenë  të rralla rastet ku është pretenduar se një vaksinë e koronavirusit do të ndryshojë ADN-në.

Që me daljen e tyre, vaksinat janë testuar në dhjetëra mijëra njerëz në të gjithë botën dhe ka kaluar një proces rigoroz të miratimit të sigurisë.

Sipas kritereve të vendosura nga ekspertët shëndetësor, vaksina duhet t’i nënshtrohet kontrolleve rigoroze të sigurisë para se të rekomandohet për përdorim të gjerë.

Në provat klinike të fazës së parë dhe të dytë,  vaksinat testohen në një numër të vogël vullnetarësh për të kontrolluar që ato janë të sigurta dhe për të përcaktuar dozën e duhur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në provat e Fazës 3 ato testohen në mijëra njerëz për të parë se sa efektivë janë ata, ndërsa nuk ka pasur prova se një vaksinë mund të ketë ndikim në AND-në e përdoruesëve.

Bill Gates dhe pretendimet për mikroçip

Disa teori pretendojnë se pandemia e koronavirusit është përdorur për një plan për të implantuar mikroçipa të gjurmueshëm dhe se bashkë-themeluesi i Microsoft Bill Gates qëndron pas tij.

Megjithatë, nuk ka asnjë “mikroçip” të vaksinës dhe nuk ka asnjë provë për të mbështetur pretendimet se Bill Gates po planifikon për këtë në të ardhmen.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates  tha për BBC se pretendimi ishte “i rremë”.

Themeluesi miliarder i Microsoft ka qenë subjekt i shumë thashethemeve të rreme gjatë pandemisë pasi vënë në shënjestër për shkak të punës së tij filantropike në shëndetin publik dhe zhvillimin e vaksinave.

Pavarësisht nga mungesa e provave, në maj një sondazh i YouGov me 1,640 njerëz sugjeroi se 28% e amerikanëve besonin se Gates donte të përdorte vaksinat për të implantuar mikroçipa tek njerëzit – me shifrën që rritet në 44% midis republikanëve, ndërsa ende sot nuk është faktuar.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment