Bota

Fjalimi 30 minutësh / Obama godet Presidentin në tubimin e tij të parë për Joe Biden: Donald Trump ka llogari bankare në Kinë, ne duhet të votojmë si kurrë më parë që ta mposhtim

Ai ka folur në lidhje me disa raporte ku tha se presidenti ka një llogari bankare në Kinë. Po ashtu Obama, ia ka lënë përgjegjësinë plotësisht Trump-it  për  përhapjen e Covid-19 në Amerikë dhe numrin e vdekjeve që deri më tani është më i larti në botë.
Featured image of article: Fjalimi 30 minutësh / Obama godet Presidentin në tubimin e tij të parë për Joe Biden: Donald Trump ka llogari bankare në Kinë, ne duhet të votojmë si kurrë më parë që ta mposhtim Barack Obama

SHBA– Ish- Presidenti i Amerikës Barack Obama mbajti një fjalim ditën e djeshme në fushatën në Filadelfia, ngjarja e tij e parë e tubimit për kandidatin demokrat Joe Biden dhe senatoren e tij në detyrë Kamala Harris. Obama nuk i tërhoqi ‘grushtat’, duke sulmuar pasardhësin e tij, Presidentin Donald Trump në fillim të fjalës së tij. Ai ka folur në lidhje me disa raporte ku tha se presidenti ka një llogari bankare në Kinë. Po ashtu Obama, ia ka lënë përgjegjësinë Trump-it për përhapjen e Covid-19 në Amerikë dhe numrin e vdekjeve e lartë të vdekjeve.

“Po ju kërkoj të mbani mend se si është ky vend. Si është kur e trajtojmë njëri-tjetrin me respekt dhe dinjitet. Si është kur zyrtarët tanë të zgjedhur në të vërtetë sillen me përgjegjësi. Unë jam duke ju kërkuar që të besoni në aftësinë e Joe dhe aftësinë Kamala për të udhëhequr këtë vend në këto kohë të errëta dhe të na ndihmojë të ndërtojmë atë më mirë. Ne e dimë që ai vazhdon të bëjë biznes me Kinën, sepse ai ka një llogari bankare sekrete kineze! Si eshte e mundur?A mund ta imagjinoni nëse do të kisha një llogari bankare sekrete kineze kur po kandidoj për rizgjedhje? Presidentët për t’u rizgjedhur zakonisht pyesin nëse vendi është më mirë sesa ishte katër vjet më parë. Do të të tregoj një gjë. Katër vjet më parë, ju do të vinit këtu në Fushën e Linkolnit, në vend që të shikonit këtë fjalim nga makinat tuaja. Njerëzit e vetëm që janë me të vërtetë më mirë sesa ishin katër vjet më parë janë miliarderët që morën uljen e taksave” tha Obama, para se të niste një sulm të fortë kundër presidentit mbi raportet që Trump paguan vetëm 750 $ taksa në vit.

Nëse Biden dhe Harris zgjidhen, Obama tha: “Ne nuk do të kemi një president që shkon nga rruga për të fyer cilindo që nuk e mbështet atë, ose i kërcënon ata me burg. Kjo nuk është sjellje normale presidenciale. Ne nuk do ta toleronim nga një drejtor i shkollës së mesme. Ne nuk do ta toleronim atë nga një trajner ose një bashkëpunëtor … pse njerëzit po bëjnë justifikime për këtë, ‘mirë, ai është vetëm ai.’ Jo! Ka pasoja në këto veprime.

 “Demokracia jonë nuk do të funksionojë nëse udhëheqësit tanë të na gënjejnë çdo ditë. Këto nocione të vërtetësisë, dhe demokracisë, dhe qytetarisë, dhe të jesh i përgjegjshëm, këto nuk janë parime republikane apo demokratike … Ato janë vlera amerikane, vlera njerëzore. Dhe ne duhet t’i rimarrim ato. Ne nuk mund të imagjinojmë vetëm një të ardhme më të mirë. Ne kemi për të luftuar për të. Ne kemi për të nxituar anën tjetër. Ne duhet të tejkalojmë anën tjetër. Ne duhet të votojmë si kurrë më parë.”- tha Obama gjatë një fjalimi 30 minutësh.

Presidenti u ka premtuar qytetarëve amerikan se me ardhjen e Joe Biden në pushtet qytetarët do të kenë mundësi për punë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“A jeni të motivuar për punë? A jeni gati te shkoni në punë? Le të shkojmë ta bëjmë të ndodhë!” tha ai.

Obama ka mbajtur vetëm disa fjalime në fushatat që Biden ka mbajtur. Argumenti i Obamës kundër apatisë së votuesve është ai që ai ka bërë më parë, veçanërisht në funeralin e udhëheqësit të ndjerë të të drejtave civile John Lewis këtë verë të kaluar.

Obama foli ndërsa disa sondazhe të reja treguan Biden ka kryesuar në  në Pensilvani, një shtet i parë si një i domosdoshëm për të fituar nga fushatat e Biden dhe Trump.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment