BotaKuriozitete

Fizika kuantike mundëson teleportimin, një molekulë gjigande gjendet në dy vende të ndryshme në të njëjtën kohë

Molekulat gjigande mund të jenë në dy vende njëherësh, falë fizikës kuantike.
Featured image of article: Fizika kuantike mundëson teleportimin, një molekulë gjigande gjendet në dy vende të ndryshme në të njëjtën kohë

ANGLI – Një studim i fundit i kryer nga shkenctarët e fizikës kuantike, ka arritur të zbulojë edhe të dokumentojë, se teleportimi nuk është një mit, por në fakt ajo është diçka që ndodh në mënyrë natyrale , në nivelin molekular të atomit.

Molekulat gjigande mund të jenë në dy vende njëherësh, falë fizikës kuantike.

 Kjo është diçka që shkencëtarët teoritikisht e kanë ditur prej shumë kohësh, pasi kjo teori bazohet në disa fakte : çdo grimcë ose grup grimcash në univers përbën  gjithashtu edhe një valë – madje edhe grimcat e  mëdha, madje edhe bakteret, madje edhe qeniet njerëzore,  edhe planetet  dhe yjet, të tëra formojnë një valë .

Këto valë  mund të zënë disa vende në hapësirë, në të njëjtën kohë.

Kështu që çdo pjesë e materies gjithashtu mund të zërë dy vende njëherësh. Fizikantët e quajnë këtë fenomen “supozim kuantik”, dhe për dekada të tëra, ata e kanë demonstruar atë duke përdorur grimca të vogla.

Por vitet e fundit, fizikantët kanë përshkallëzuar eksperimentet e tyre, duke demonstruar super pozicionin kuantik,  duke përdorur për ta kryer teleportimin grimca gjithmonë e më të mëdha.

Në një artikull të botuar më 23 shtator në revistën ‘Nature Physics’, një ekip ndërkombëtar i studiuesve ka bërë që molekula e përbërë deri në 2,000 atome të pushtojë dy vende në të njëjtën kohë.

Molekula gjigande gjate teleportimit.

Studiuesit e kanë ditur prej kohësh se drita, e shkrepur përmes një çarçafi me dy të çara në të, do të krijonte një model ndërhyrje, ose një seri dritash të lehta dhe të errëta, në murin pas çarçafit.

 Por drita mendohej të ishte si një valë pa masë, jo diçka e përbërë nga grimca, kështu që kjo nuk ishte befasuese. Sidoqoftë, në një seri eksperimentesh të famshme në vitet 1920, fizikantët treguan se elektronet që kalonin nëpër  kristale do të silleshin në një mënyrë të ngjashme, duke formuar modele siç bënte drita në murin pas çarçafit të çarë.

Nëse elektronet do të  ishin thjesht grimca, dhe  mund të zinin vetëm një pikë hapësire ​​në një kohë të caktuar, ata do të formonin dy shirita, afërsisht në  formën e të prerave të ndodhura, në murin pas kristalit ku do të binin.  Por në vend të kësaj, elektronet godasin murin  në modele komplekse duke treguar se elektronet kishin ndërhyrë në veten e tyre.

Kjo është një shenjë treguese  e një valë; në disa pika, majat e valëve përkojnë, duke krijuar rajone më të ndritshme, ndërsa në pika të tjera, majat përkojnë me mesin e valës, kështu që të dyja anulojnë njëra-tjetrën jdhe krijojnë një rajon të errët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për shkak se fizikantët e dinin që elektronet kishin masë dhe ishin padyshim grimca, eksperimenti tregoi se materia vepron dhe si  grimcë  individuale por edhe si valë.

Molekulat më të mëdha kanë valë më pak të zbuluara, sepse objektet më masive kanë gjatësi vale më të shkurtër që mund të jëne më të vështira për t’u vënë re.

 Dhe këto grimca 2.000 atomesh kanë gjatësi vale më të vogël se diametri i një atomi të vetëm hidrogjeni, kështu që modeli i tyre i ndërhyrjes është shumë më pak dramatik.

Për të kryer eksperimentin e teleportimit të molekulave gjigande, studiuesit ndërtuan një makinë që mund të ndezë një rreze molekulash (të quajtura “oligo-tetrafenilporfyrins të pasuruara me zinxhirë fluoroalkylsulfanyl”, me një masë 25,000 herë më të madhe se ajo e një atomi të thjeshtë hidrogjeni ) përmes një seri çarçafësh që kanë prerje të shumta në to. Rrezja ishte e gjatë rreth 6,5 metra, dhe studiuesit duhej të llogaritnin faktorë si graviteti dhe rrotullimi i tokës në hartimin e rrezes.

Ata gjithashtu i mbanin molekulat mjaft të ngrohta për eksperimentin kuantik, në mënyrë që të masnin nxehtësinë që lëshonin grimcat gjatë teleportimit.

Kur studiuesit ndezën makinën, detektorët në skajin më të largët të rrezes zbuluan një model ndërhyrje. Molekulat ishin duke zënë pika të shumta në hapësirë ​​në të njëjtën kohë.

’Është një rezultat emocionues’-  shkruajnë studiuesit, duke provuar ndërhyrjen kuantike në shkallë më të madhe nga sa ishte zbuluar ndonjëherë më parë.

Burimi:Scientificamerican

E.C/Dosja.al

 

Shto Koment