Bota

Fitorja historike në Umbria, Mateo Salvini fiton kundër të majtëve të Italisë pas 49 vitesh

Lideri i të djathtes së Italisë, Mateo Salvini ka  kundërshtuar kontrollin politik të një rajoni që ka qenë i lidhur me të majtën e vendit për  49 vjet.
Featured image of article: Fitorja historike në Umbria, Mateo Salvini fiton kundër të majtëve të Italisë pas 49 vitesh Mateo Salvini

ITALI-Pasi një ditë më parë Salvini drejtoi qendrën e djathtë të opozitës në një fitore historike në rajonin italian të Umbria, treguan rezultatet të hënën, duke ngritur pyetjen se edhe sa kohë mund të mbijetojë qeveria kombëtare në Romë.

Një aleancë midis Lidhjes së Matteo Salvini, Forza Italia e Silvio Berluskoni dhe Vëllezërit post-fashistë të Italisë fituan qeverisjen e Umbria me 57 përqind të votave.

Kandidati i tyre i përbashkët, Donatella Tesei, u vendos shumë përpara rivalit të saj më të afërt, i cili u mbështet nga e majta e vendit dhe lëvizja populiste ‘Pesë Yje.’

Rezultati lokal është në përputhje me sondazhet që tregojnë Ligën dhe aleatët e saj  teksa kanë një vijueshmëri të mirë në të gjithë vendin, pavarësisht se u nxorrën jashtë qeverisë në gusht.

“Rezultatet që kemi parë në Umbria, ne po i shohim në të gjithë vendin. Kjo nuk është një qeveri që përfaqëson popullin italian, “i tha ish Ministri i Brendshëm Z. Salvini për Radio 24 të Italisë.

Burimi: independent

A.C/Dosja.al 

Shto Koment