Bota

Fitorja e partive pro-demokracisë në Hong Kong, në referendumin de-fakto të protestave të vazhdueshme

Në një deklaratë të ditës së sotme udhëheqësi i qytetit Carrie Lam tha që qeveria e saj “respekton rezultatet e zgjedhjeve”.
Featured image of article: Fitorja e partive pro-demokracisë në Hong Kong, në referendumin de-fakto të protestave të vazhdueshme Pamje nga Hong Kong

HONG KONG- Kandidatët për demokraci duket se kanë arritur fitime të mëdha në zgjedhjet e këshillit të rrethit të Hong Kongut, pasi rezultatet e hershme u tronditën mëngjesin e kësaj të hëne.
Më shumë se 2.9 milion njerëz votuan në zgjedhjet e së dielës, të cilat janë inkuadruar si një de-fakto referendum për gati gjashtë muaj protesta të vazhdueshme në qytetin gjysmë-autonom të Kinez.

Me më shumë se 95% të zonave elektorale të deklaruara, kandidatët për demokraci dukeshin se kishin fituar një fitore dërrmuese.

Teksa ka folur për CNN, Kenneth Chan, një ekspert për politikën dhe qeverisje në Universitetin Baptist Hong Kong, tha se pjesëmarrja mbi 70% më e lartë se çdo zgjedhje tjetër në historinë e qytetit.

Transmetuesi publik RTHK i përshkroi rezultatet si një “rrugë” dhe “fitore mahnitëse për kampin pro-demokracisë”, me shumicën e 18 këshillave të rrethit që pritet të kalojë në kontrollin pro-demokratik në një “mesazh të pakuptueshëm”.

Kandidatët e opozitës morën gati 90% të vendeve për kapje, raportoi transmetuesi.
Pas disa javësh trazirash gjithnjë e më të dhunshme, kjo fundjavë ishte jashtëzakonisht e qetë, pas thirrjeve për protestuesit për të mos i dhënë qeverisë ndonjë justifikim për të paralajmëruar zgjedhjet ose mbylljen e vend votimeve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në një deklaratë të ditës së sotme udhëheqësi i qytetit Carrie Lam tha që qeveria e saj “respekton rezultatet e zgjedhjeve”.

“Ekzistojnë analiza dhe interpretime të ndryshme në komunitet në lidhje me rezultatet, dhe mjaft janë të mendimit se rezultatet pasqyrojnë pakënaqësinë e njerëzve për situatën aktuale dhe problemet e thella në shoqëri,” tha ajo.

Kujtojmë që në  Hong Kong për gjashtë muaj me radhë janë organizuar protesta anti-qeveritare, ku protestuesit po shprehin zemërimin e tyre, lidhur me atë që ata e vlerësojnë si përpjekje të Pekinit për të kufizuar autonominë e Hong Kongit.

Burimi: CNN 

A.C/Dosja.al

Shto Koment