Rajoni

Fitorja e Albin Kurtit njësoj si e Pirros/ Media serbe: Intrigat e SHBA për një koalicion PDK-LDK, Vuçiç fërkon duart

SHBA-të kanë nisur intrigat për përjashtimin e Albin Kurti nga koalicioni dhe krijimin e qeverisë së re mes LDK-së dhe PDK-së, sigurisht pa përjashtuar edhe Listën Serbe. 
Featured image of article: Fitorja e Albin Kurtit njësoj si e Pirros/ Media serbe: Intrigat e SHBA për një koalicion PDK-LDK, Vuçiç fërkon duart Aleksandër Vuçiç, Hashim Thaçi, Isa Mustafa dhe Albin Kurti

SERBI– E përditshmja serbe “Novosti” i ka dedikuar një shkrim situatës post-zgjedhore në Kosovë, ku po tentohet krijimi i koalicioni për qeverinë e re. 

Sipas medias serbe, SHBA-të kanë nisur intrigat për përjashtimin e Albin Kurti nga koalicioni dhe krijimin e qeverisë së re mes LDK-së dhe PDK-së, sigurisht pa përjashtuar edhe Listën Serbe. 

I vetmi person i kënaqur është vetëm presidenti Aleksandër Vuçiç, i cili po “fërkon duart” për 10 karriget e siguruara nga Lista Serbe në Kuvend. 

ARTIKULLI I PLOTË:

Fitorja e liderit të VetëVendosjes Albin Kurtit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë mund të rezultojë si ajo e Piros.

Kjo pasi Uashingtoni mund të urdhërojë një koalicion mes partisë së Hashim Thaçit (PDK) dhe asaj të Isë Mustafës (LDK) për të formuar qeverinë e ardhshme në Prishtinë.

Sipas informacioneve tona, koalicionet midis PDK, LDK dhe AAK, mund të jenë kombinimiet e mundshme pas zgjedhjeve për të formuar një qeveri të re. Nëse ky skenar vihet në zbatim Thaçi, d.m.th., partia e tij e udhëhequr tani nga Kadri Veseli, dhe LDK-ja do të duhet të trokasin në derën e Listës Serbe, për të marrë 10 vendet e nevojshme për të krijuar një shumicë prej 61 “karrigesh” në parlamentin me 120 vende.

Mundësia e tretë, dhe ajo me shumë pak mundësi, është të ndodhë një koalicion qeverisës nga Thaçi dhe Kurti.

Sido që të jetë kombinimi, pas fitores bindëse të Listës Serbe, e cila përkundër fushatës së ndyrë dhe synimeve të Prishtinës zyrtare për të futur “serbët e saj” në votime, fitoi 10 nga 10 vendet për përfaqësuesit e popullit tonë në Kosovë, duke siguruar se do të jetë një faktor i pashmangshëm në vendimmarrje.

Konkretisht, në 22 komuna Lista Serbe arriti një fitore duke siguruar 50.417 vota, duke lënë pas të gjitha listat e tjera serbe që të marrë të gjitha bashkë siguran vetëm 2.580 vota.

Kushdo që bën një ofertë të mundshme për pjesëmarrje në koalicionin qeverisës përfaqësuesit e Listës Srbska do të kenë tre kushte: të heqin menjëherë taksat për mallrat serbe, të zhbllokojnë formimin e Unionit të Komunave Serbe dhe të përmirësojnë pozicionin e komunitetit serb në krahinë.

Vazhdimi i dialogut Beograd-Prishtinë varet edhe nga heqja e taksës, e cila, sipas presidentit serb Aleksandar Vuçiç, do të mbahet në dhjetor sa më shpejt që pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa negociatat për një qeveri të ardhshme me sa duket janë në zhvillim e sipër, rezultatet e arritura nga palët shqiptare janë shpallur në Prishtinë. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të hënën njoftoi se shumica e votave ishin 25.64 përqind të fituara nga Lëvizja Vetëvendosje e Kurtit.

Aleanca Demokratike e Kosovës (Mustafa) u rendit e dyta me 24.86 përqind, dhe e treta ishte Partia Demokratike e Kosovës (Veseli i Thaçi) me 21.13 përqind të votave. Koalicioni i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (Ramush Haradinaj) dhe Partia Socialdemokrate fituan 11.54 përqind.

Drejtori i Zyrës për Pakicat e Kosovës, Marko Gjuric, tha të hënën se të gjitha hapat e ardhshëm do të merren nga Lista Serbe në marrëveshje me Beogradin, dhe tha se askush nuk duhet të llogarisë në mbështetjen e zbrazët të përfaqësuesve serbë.

Duke komentuar faktin që Kurti mori më shumë vota nga të gjithë, Gjuriç tha se drejtuesi i Vetëvendosjes është pro krijimit të “Shqipërisë së Madhe” dhe kundër dialogut me Beogradin.

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç zbuloi se i dërguari amerikan në Ballkanin Perëndimor Mattheë Palmer i tha para dy muajve se SH.B.A. pret që Kurti dhe Mustafa të krijojnë një qeveri. Sidoqoftë, klima politike në Prishtinë po ndryshon dhe kjo është e qartë edhe për Uashingtonin. Megjithatë masat janë marrë të gjitha pasi sipas Daçiç nga Shtëpia e Bardhë ka ardhur një i dërguar i veçantë vetëm për dialog. Ai është ambasadori Richard Grenel.

Padyshim që Amerikanët e pranojnë që ardhja e Kurtit në pushtet do të ishte një ndërmarrje e ndërlikuar, duke pasur parasysh që Vetëvendosja, është një parti që kërkon “Shqipërinë e Madhe”.

Thaçi tha të hënën se është e nevojshme të formohet një qeveri sa më shpejt të jetë e mundur. Ndërsa Kurti, nga ana tjetër, tha se nëse ai bëhej kryeministër, ai do të hiqte tarifat me Serbinë por se në këmbim do të përcaktonte një numër kushtesh të reja për Beogradin, duke përfshirë një kërkesë për shpërmblimin e dëmeve të luftës.

Por retorika e Kurtit nuk e ka ndikuar presidentin Vuçiç, i cili po “fërkon duart” sepse Lista kishte pastruar konkurrencën serbe, dhe se vetëm me ta mund të arrihej një kompromis me shqiptarët.

Madje për ta shtuar ndikimin e tyre në krijimin e qeverisë së re, pasi ka të ngjarë që edhe kandidati i komunitetit goran t’i bashkohet Listës Serbe dhe të “izolojnë” plot 11 karrige në Kuvendin e ri.

Përkthyer nga media serbe Novosti.rs

(k.m/dosja.al)

2 Komente në “Fitorja e Albin Kurtit njësoj si e Pirros/ Media serbe: Intrigat e SHBA për një koalicion PDK-LDK, Vuçiç fërkon duart

  1. са карриге зене перфакиссуеит те миноритетит схкиптар нга пресхева бујановци дхе нисхи не парламентин серб? кујдес вувиц мос беј те требатат габиме си милосцхевици

    sa karrige zene perfaqsuesit te minoritetit shqiptar nga presheva bujanovci dhe nishi ne parlamentin serb? kujdes vuvic mos bej te njejtat gabime si miloschevici

  2. гјиката е Хаиес еште е хапур едхе пер типе….

    gjykata e Hayes eshte e hapur edhe per ty

Shto Koment