LIVE UPDATES
Ekonomi

Fiskalizimi i bizneseve! Kontabilistët: Nga 1 janari procesi nuk mund të funksionojë

15 Nëntor 2021, 06:17 Nga DOSJA
Fiskalizimi i bizneseve! Kontabilistët: Nga 1 janari procesi nuk mund

Nga 1 janari deri në fillim të muajit nëntor, rreth 43% e bizneseve të pajisur me certifikatë elektronike nga AKSHI janë fiskalizuar.

Në total sipas DPT janë fiskalizuar 45,513 subjekte ku 27,987 janë biznese të vogla dhe 17,526 biznese të mëdha. Deri në fillim të muajit tetor të pajisur me certifikata elektronike nga AKSHI ishin 74,000 subjekte dhe 7,000 të tjerë në pritje të aplikimit.

Për shkak të numrit të ulët të bizneseve të vogla të fiskalizuara, kontabilisti Sotiraq Dhamo pohon se është e pamundur që nga 1 janari 2022 procesi të nisë të zbatohet i plotë.

“Në këtë situatë Ministria e Financave dhe Ekonomisë dhe administrata tatimore duhet të zhvillojë një analizë për të kuptuar se cilat janë mundësitë për ta bërë procesin të plotë nga 1 janari 2022 ose në rast të kundërt duhet të marrin një vendim sesi do të veprohet këto 2 muaj. Nëse do të ketë vendim për shtyrje të fazës tranzitore nuk duhen të lihen për datën 1 apo 2 janar të vitit tjetër”.

Z.Dhamo rekomandon se nëse do të shtyhet fiskalizimi administrata tatimore do të pranojë këtë periudhë “rrëmujë” ose nëse do të duhet të zbatohet nga 1 janari 2022 për të gjitha bizneset duhet të kalojnë në penalitete tatimpaguesit, që nuk janë regjistruar.

“Nuk është ende e qartë nëse edhe platforma SelfCare do të funksionojë më të gjithë komponentët nga 1 janari 2022, pasi ka pasur shumë probleme teknike gjatë zbatimit të procesit. Nëse këto probleme nuk janë zgjidhur, atëherë përsëri do të ketë një tjetër arsye për heqjen e gjobave”.

Sakaq, sipas kontabilisti Sotiraq Dhamo numri i ulët i bizneseve të fiskalizuara vjen pasi një pjesë e madhe e tyre po presin 1 janarin 2022. “Nga konstatimet në shumë raste, sidomos bizneset e vogla, si marketet apo dyqanet ushqimore shprehen se kanë kohë të fiskalizohen deri më 1 janar. Pra, fakti që nuk vendosen gjoba, konsiderohet prej tyre si mosdetyrim për t’u fiskalizuar. Mosvendosja e gjobave, sipas aktit normativ nuk është për bizneset që nuk regjistrohen për fiskalizimin, por për ata që bëjnë gabime gjatë zbatimit të procesit. Ka edhe shumë biznese të vogla që pajisen me certifikatë nga AKSHI, por e shtyjnë afatin e pajisjes me zgjidhjet software, për shkak të kostove. Në kahun tjetër biznese të tjera kanë krijuar mentalitetin që procesi mund të shtyhet sërish”.

Një problem tjetër i procesit nga kontabilisti konsiderohen vonesat në pajisjen e subjekteve me certifikatë elektronike. Z. Dhamo pohon se këto vonesa mund të vendosin në vështirësi procesin në janar të 2022 kur do të ketë aplikime të reja.

“Është fakt që pajisja e bizneseve me certifikatë elektronike po vonon. Me një përllogaritje rezulton që nga 1 korriku 2021 kur nis zbatimin faza e dytë e fiskalizimit AKSHI ka lëshuar rreth 20,000 certifikata elektronike në muaj. Nga 1 janari nisin aplikimet për bizneset që iu përfundon afati vjetor i përdorimit të certifikatës. A ka AKSHI kapacitet për të furnizuar me certifikatë pjesën e mbetur të bizneseve dhe bizneset e tjera që do të aplikojnë për certifikatat e reja?”.

Procesi i fiskalizmit nisi më 1 janar 2021 fillimisht me bizneset e mëdha që kryejnë transaksione pa para në dorë me entet publike. Nga 1 korriku nisi faza për transaksionet pa para në dorë mes bizneseve. Në ditët e parë të fazës II biznese hasi probleme me bllokimin e portalit SelCare për shkak të mbingarkesës. Në këtë fazë pritej të fiskalizoheshin rreth 31 mijë subjekte. Kontabilistët paralajmërojnë se situata pritet të përsëritet kur të përfshihen në proces të gjitha subjektet. Faza III e procesit nisi nga 1 shtatori me përfshirjen e bizneseve të vogla.

Marre nga MONITOR

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

ekonomi ekonomi bizneset në shqiperi fiskalizimi kontabilistët bizneset në shqiperi fiskalizimi kontabilistët

Sondazh

Poll

Ekonomi 14 Nëntor 2021, 06:49

Lojërat e fatit ikën, rilindin kazinotë

Kompanitë e lojërave të fatit ishin historikisht ndër më fitimprurëset në vend, edhe për normë, edhe në vlerë. Por, pas një vendimi politik, nga 1 janari i viti...

Ekonomi 13 Nëntor 2021, 09:06

Biznesi i mirë i koncesioneve dhe ndërtimit

TIRANË- Koncesionet, të dhëna ndër vite, po rezultojnë biznesi më fitimprurës në ekonomi. Mungesa e “dhuruar” e konkurrencës u mundëson operatorëve të fiks...

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët