KRYESORET
Politike

VD-Fiskalizimi, Braçe: Duhet vullnet nga qeveria, bujqësia do marrë goditje të madhe

27 Janar 2022, 10:01 Nga DOSJA
VD-Fiskalizimi, Braçe: Duhet vullnet nga qeveria, bujqësia do

TIRANË – Ish-zv/kryeministri Erion Braçe ngriti zërin në parlament për mosfiskalizimin e hidrokarbureve dhe produkteve bujqësore. Në parlamentin e Shqipërisë, deputeti socialist kërkoi nga qeveria se përsë nuk po çon deri në fund fiskalizimin e premtuar, kur tashmë mbështetet dhe me vendim gjykate. Në fjalën e tij, Braçe tha se sektori i prodhimeve bujqësore do të goditet fort nga vonesa e këtij procesi. Ndër të tjera, ish-nr.2 i qeverisë socialiste përmendi se në të kaluarën një operator në sektorin e hidrokarbureve kërkoi monopolizimin e këtij tregu. Ai i kërkoi qeverisë që të mos bëhet mburojë e politikave monopoliste dhe monopolëve.


“Ka 3 gjëra akoma, që që nuk po kryhet fiskalizimi. Hidrokarburet, nafta, benzina, gazi dhe nënproduktet e tyre. Shqetësimi vjen nga madhësia e tregut. Përpjekja e hershme për të formalizuar këtë treg dhe çdo transaksion në të ka dështuar. Një marrëveshje e heshtur mes operatorëvë në këtë treg dhe operatorëve të paligjshëm që bëjnë transaksionë në kohë joreale. Ishte jetike që ky treg ti futej fiskalizimit.

Secili prej nesh këtu, sipërmarrës apo konsumatorë, kuponi tatirmor që marrin në pikat e karburantit nuk përputhet me atë që ka përcaktuar ligjit të fiskalizimit në këtë treg.

Qeveria donte të imponohej me vkm. Pse s’po ndodh? Është themelore dhe jetike. Të gjitha institucionet të vendosin rregullin e ligjit për tregjet dhe barazinë mes tregjeve. Nëse tërësia e operatoëevë ekonomikë ndahet dhe një pjesë operon në mënyrë të vjetra dhe shmanget fiskalizimit, nuk ia kemi dalë.

Është një operator që është në disa kontrata me qeverinë sepse kërkon të vendosë monopolin në tregun e hidrokarbureve. Pengon në korrik-gusht këtë proces, pas vendimit i Gjykatës së Lartë, nuk e pengon këtë treg. Nuk e pengon asgjë qeverinë. Duhet vullnet dhe jo nënshtrim. Ky operator ka gjetur mbështetje në poltikke dhe disa këtu në kuvend për të hapur tregun e fiskalizimit. Qeveria e çoi në SPAK . Anëtarë të gjykatave kanë urdhëruar qeverinë t’i nënshtroheni fiskaliozimit. Qeveria të shkojë përpara me tregun e hidrokarbureve.

2) Nga bujku te tregtari te pallati është i pafiskalizuar. S’ka fature, por letra dore dhe llafe. Domatja që del nga Lushnja dhe Divjaka me 50 lekë, paratë e bujkut i marrin tregtarët pa paguar asnjë taksë. Jo që do dështojë çdo politikë, bujqësia do marrë goditje më të madhe në krahun e ofertës dhe prodhimit. Kostoja në bujqësi e prodhimeve po rritet.

Krijohet një zinxhir i madh borxhesh që rëndojnë. Ka grumbulles që kanë përfituar miliona euro në kurriz të bujqve. U prodhua produkti, u shit duhen paratë për të rimbjellë prodhimet”, u shpreh deputeti i PS, Erion Braçe në parlament.

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?