LIVE UPDATES
Ekonomi

FISKALIZIMI/ 51% e biznesit të vogël në Tiranë, rrethet ecin ngadalë

10 Nëntor 2021, 07:20 Nga DOSJA

Ecuria e fiskalizimit është e ngadaltë për të gjithë fashën në biznesin e vogël. Në 13 drejtoritë rajonale të tatimeve në vend janë gjithsej 29,243 biznese të vogla të fiskalizuara, ose një e treta e tyre. Detyrimin për t’u fiskalizuar nga 1 shtatori 2021 e kanë 90,000 subjekte të vogla.

Sipas të dhënave të Drejtorisë të Përgjithshme të Tatimeve (DPT) për Monitor 51% e biznesit të vogël të fiskalizuar është në Tiranë (i cili ka rreth 40% të subjekteve totale në vend), 32% në Durrës, në Fier dhe Korçë me përkatësisht nga 20%, pjesa tjetër Shkodër, Elbasan, Berat etj. Në Tiranë nga 1 Shtatori deri tani janë fiskalizuar 14,236 biznese të vogla.

Biznese të mëdha janë të fiskalizuar 8,001 të tilla. Në Durrës po lëshojnë fatura të fiskalizuara 3,644 biznese të vogla dhe 2,252 biznese të mëdha. Në Fier janë 2,004 biznese të vogla dhe 1,310 biznese të mëdha. Në Kukës janë fiskalizuara 277 subjekte të vogla dhe 168 biznese të mëdha. Në Sarandë janë fiskalizuar 821 biznese, në Dibër me 659 biznese, në Gjirokastër janë 826 biznese.

Në total numri i bizneseve të fiskalizuara është 46,952 të tilla apo 40% e totalit të biznesit që kanë detyrimin të fiskalizohen.

Ecuria e fiskalizmit shfaqet e ngadaltë edhe te biznesi i madh. Subjekte të mëdha të fiskalizuara janë 17,708 apo 60% e totalit të tyre. Në total kanë detyrimin të fiskalizohen 30,000 subjekte të mëdha.

Fiskalizimi nisi më 1 janar 2021,i fillimisht me bizneset e mëdha e korporatat për transaksionet pa para në dorë me entet publike.

Më 1 korrik nisi për transaksionet pa para në dorë mes bizneseve. Faza e tretë nisi zbatimin nga 1 shtatori për bizneset që kryejnë transaksione me parë në dorë.

Kontabilistët pohuan më herët se arsyeja pse është i ulët numri i bizneseve të vogla të fiskalizuara është për shkak të keqkuptimit të aktit normativ të mosvendosjes të gjobave deri më 31 dhjetor 2021. Sipas tyre më shumë biznese të vogla të pafiskalizuara rezultojnë marketet apo dyqanet ushqimore të lagjeve.

Ligji për fiskalizimin iu jep të drejtë tatimpaguesve të vegjël të përdorin, kasën fiskale që duhet të përshtatet për faturimin e ri ose zgjidhjet software-ike.

Nga biznesi i vogël sipas të dhënave të tatimeve deri në fund të tetorit ishin 10,000 kërkesa të bizneseve për azhurnim të kasës fiskale apo 7% e atyre bizneseve që përdorin kasat fiskale. Nga totali i kasave aktive vetëm 6% e tyre dalin nga qarkullimi, pasi janë versione që nuk përshtaten për faturimin e ri.

MONITOR

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

ekonomi ekonomi biznes biznese ne shqiperi fiskalizimi tirane biznes biznese ne shqiperi fiskalizimi tirane

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit