Kuriozitete

Fisi në Amazonë gjen zgjidhjen e Covid-19/ Nis mjekimin e te prekurve me lëvoren e pemëve dhe mjaltë, banorët: Është efektive

Mjekimi përfshin lëvoren e pemëve, nenexhikun dhe mjaltin, si dhe njohuritë e kaluara nëpër breza. Për mediat e huaja banorët e Sateré Maëé thonë se mjekimet e tyre janë efektive kundër virusit.
Featured image of article: Fisi në Amazonë gjen zgjidhjen e Covid-19/ Nis mjekimin e te prekurve me lëvoren e pemëve dhe mjaltë, banorët: Është efektive Banori i Amazones

AMAZONË- Pandemia e koronavirusit ka prekur edhe fisin e largët, Satere-Maëe të Amazonës në Brazil ked he ka marrë shumë jetë nerëzish. Ndërkohë mediat e huaja bëjnë me dije se ata për të ‘zbutur’ sadopak humbjet e jetëve dhe të infektuarve po bëjnë mjekime tradicionale për parandalimin e sëmudjes vdekjeprurëse.

Mjekimi përfshin lëvoren e pemëve, nenexhikun dhe mjaltin, si dhe njohuritë e kaluara nëpër breza. Për mediat e huaja banorët e Sateré Maëé thonë se mjekimet e tyre janë efektive kundër virusit.

“Ne kemi trajtuar të gjitha simptomat që kemi përjetuar me mjete shtëpiake,” i tha André Sateré Mawé. udhëheqësi i komunitetit.

Amazonas është një nga shtetet më të prekur nga pandemia në Brazil me 22.132 raste të konfirmuara të vdekjeve Covid-19 dhe 1.491, sipas shifrave zyrtare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zyrtarët lokalë dhe OJQ-të kanë paralajmëruar se fiset autokton janë veçanërisht të rrezikuar për shkak të mungesës së shërbimeve shëndetësore në zona të thella, ndërsa qeveria e Jair Bolsonaro është akuzuar se nuk i ka ndihmuar.

Burimi:.france24

(A.K.dosja.al) 

Shto Koment