Aktualitet

FINALIZOHET Operacioni ‘Rrezja 1’! Transportonin emigrantë nga Korça drejt Tiranës kundrejt pagesës, arrestohen 4 persona në Elbasan, shpallen në kërkim dy të tjerë (EMRAT)

Këta persona, në bashkëpunim me shtetasit Gentian Sula dhe Ardenis Dreni ( të arrestuar në flagrancë më datë 28.09.2020), kanë kryer në mënyrë të organizuar veprimtarinë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve me origjinë nga vendet e treta, për kalim të paligjshëm të kufirit, duke bërë transportimin e tyre nga Korça drejt Tiranës, kundrejt fitimit 250-300 euro për person.
Featured image of article: FINALIZOHET Operacioni ‘Rrezja 1’! Transportonin emigrantë nga Korça drejt Tiranës kundrejt pagesës, arrestohen 4 persona në Elbasan, shpallen në kërkim dy të tjerë (EMRAT) Foto ilustruese

ELBASAN– Policia e shtetit ka finalizuar një operacion të koduar “RREZJA 1” aty ku janë arrestuar Xhulian Drymishi, Romeo Drymishi, Jorid Muceku, Eralbi Koliqi dhe janë shpallur në kërkim shtetasit Artur Salianj dhe Sandri Krasta.

Këta persona, në bashkëpunim me Gentian Sula dhe Ardenis Dreni ( të arrestuar në flagrancë më datë 28.09.2020), kanë kryer në mënyrë të organizuar veprimtarinë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve me origjinë nga vendet e treta, për kalim të paligjshëm të kufirit, duke bërë transportimin e tyre nga Korça drejt Tiranës, kundrejt fitimit 250-300 euro për person.

NJOFTIMI:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Finalizohet operacioni policor i koduar “Rrezja 1”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme dhe Shërbimet e Forcës së Posaçme Operacionale në DVP Elbasan, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan.
Vihen në pranga 4 shtetas, shpallen në kërkim 2 shtetas të tjerë.
Në zbatim të detyrave të përcaktuara në planin e masave të hartuar nga DVP Elbasan, për parandalimin dhe goditjen e aktivitetit të paligjshëm të dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufijve dhe tranzitimin e tyre në territorin shqiptar, me destinacion vendet e BE-së, specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Shërbimet e Forcës së Posaçme Operacionale dhe Komisariatin e Policisë Durrës, nën drejtimin e Prokurorisë, kanë zhvilluar me sukses operacionin policor “Rrezja 1”. Si rezultat i këtij operacioni u bë ekzekutimi i urdhrave të ndalimit të lëshuar nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Elbasan për shtetasit:
Xh. D., 29 vjeç, R. D., 23 vjeç, J. M., 22 vjeç dhe E. K., 21 vjeç, të katërt banues në Durrës.
Si dhe u shpallën në kërkim policor shtetasit A. S., 40 vjeç dhe S. K., 32 vjeç, të dy banues në Durrës.Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe me shtetasit G. S. dhe A. D. (të cilët janë arrestuar më datë 28.09.2020), kryenin në mënyrë të organizuar veprimtarinë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve me origjinë nga vendet e treta, për kalim të paligjshëm të kufirit, duke bërë transportimin e tyre nga Korça drejt Tiranës, kundrejt fitimit 250-300 euro për person.Nga hetimet ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në kohë të ndryshme, kanë transportuar një numër të konsiderueshëm personash, të cilët janë bllokuar nga shërbimet policore, pa mundur të kalojnë kufirin.
Në cilësinë e provave materiale janë sekuestruar 6 automjete dhe 11 aparate celular.
Vijojnë hetimet për identifikimin e shtetasve të tjerë të përfshirë në këtë aktivite

(a.b)/dosja.al

Një Koment në “FINALIZOHET Operacioni ‘Rrezja 1’! Transportonin emigrantë nga Korça drejt Tiranës kundrejt pagesës, arrestohen 4 persona në Elbasan, shpallen në kërkim dy të tjerë (EMRAT)

  1. O shtet kurv lejini mor njerezit te hajn buk ,,,mor legena ..Ju vraft zoti o polica .Hajer mos paci o ahtet legen

Shto Koment