Kuriozitete

Flirtonin me nazistët e i çonin drejt vdekjes në pyll, historia e adoleshenteve gjatë luftës, METODAT që përdornin për të ekzekutuar kundërshtarët

Këto vajza i joshnin nazistët  dhe ecnin sëbashku me to drejt pyllit me pretekstin e një “shëtitje romantike”, ndërsa më pas i qëllonin dhe i linin të vdekur.
Featured image of article: Flirtonin me nazistët e i çonin drejt vdekjes në pyll, historia e adoleshenteve gjatë luftës, METODAT që përdornin për të ekzekutuar kundërshtarët Fredi dhe Truus

Kohërat e luftës kanë lënë edhe shumë histori pas që tregojnë në një  farë mënyre anën tjetër të medaljes. Sot në këtë artikull do t’iu tregojmë rreth vrasjeve që arrinin të bënin edhe vajzat adoleshente  për të  ekzekutuar nazistët gjatë luftës.

E gjitha kjo  skenë krimi arrihej të menaxhohej nga adoleshetet vetëm përmes filtrimit e pasi ata  i fusnin thellë në  pyll i vrisnin.

Këto vajza i joshnin nazistët  dhe ecnin sëbashku me to drejt pyllit me pretekstin e një “shëtitje romantike”, ndërsa më pas i qëllonin dhe i linin të vdekur.

Fredi dhe Truus i mbijetuan luftës por Hannie, e cila është shumë më e famshme se motrat Oversteegen, u kap dhe u ekzekutua nga nazistët vetëm tre javë para se të mbaronte lufta.

Fjalët e fundit që ajo shqiptoi thuhet se ishin “Unë di të qëllojë mirë” pasi një nga ekzekutuesit e saj e plagosi atë me përpjekjen e parë.

Sophie Poldermans ishte një mikeshë e ngushtë e Freddie dhe Truus, e cilat së fundmi vdiq në moshën 92-vjeçare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zonja Poldermans, një avokate e specializuar për krimet e luftës, tani ka shkruar në lidhje me përvojat e tyre shqetësuese në një libër të titulluar, “Joshja dhe vrasja e nazistëve”.

Ata ishin gra jashtëzakonisht të guximshme, ka thënë ajo The Independent. “Nuk do të doja të kisha qëndruar nën këmbët e tyre. Ata do të hipnin nëpër biçikletat e tyre dhe do t’i dërgonin në adresa specifike. Ata gjithashtu do të vidhnin dokumente false të identifikimit për hebrenjtë në fshehje.

“Njerëzit gjithashtu mund të mendonin lehtë se ajo ishte një fëmijë hebre për shkak të paraqitjes së saj, kështu që do të kishte qenë shumë e rrezikshme për të,” tha Znj Poldermans. “Por Truus dhe Hannie do të merrnin fëmijë hebrenj nga një shtëpi në tjetrën me biçikleta, nëse e dinin se kishte tradhtarë përreth. Nuk ishte e dyshimtë për ata që mbanin fëmijë të vegjël sepse ishin gra. Ata do të këndonin këngë për të shpërqendruar fëmijët. “

Burimi: independent

A.C/Dosja.al 

Shto Koment