Bota

Filantropi i njohur dhuron pasurinë prej 8 miliard dollarësh për bamirësi

Janë dashur dekada, por Chuck Feeney, ish-themeluesi miliarder i gjigantit Duty Free Shoppers më në fund i ka dhënë të gjitha paratë e tij për bamirësi. Atij nuk i ka mbetur asgjë, dhe nuk mund të ishte më i lumtur sesa të bënte këtë bamirësi.
Featured image of article: Filantropi i njohur dhuron pasurinë prej 8 miliard dollarësh për bamirësi Chuck Feeney

SHBA– Ish-miliarderi dhe bashkëthemeluesi i gjigantit që operon në aeroporte Duty Free Shoppers, e ka dhuruar të gjithë pasurinë e tij, dhe tashmë është pa asnjë kacidhe.
Megjithatë, ai këmbëngul se më i lumtur se kaq nuk mund të ishte. 89-vjeçari Charles ‘Chuck’ Feeney, u bë miliarder me krijimin e Duty Free Shoppers bashkë me Robert Miller në 1960, por ai donte që të vdiste duke mos pasur “asnjë kacidhe”.

Filantropisti njihet për premtimin që kishte dhënë: T’ua jepte të gjithë pasurinë e tij organizatave që merren me bamirësi, një ëndërr që ai e bëri realitet në shtator pasi dhuroi më shumë se 8 miliard dollarë për organizatat e bamirësisë, universitete dhe fondacione përmes organizatës së tij Atlantic Philanthropies.

Ai dhuroi 3.7 miliardë dollarë për arsimin, duke përfshirë gati 1 miliard dollarë për universitetin ku studioi Cornell, më shumë se 870 milion dollarë për të drejtat e njeriut dhe ndryshimet shoqërore duke përfshirë 62 milion dollarë grante për heqjen e dënimit me vdekje në SHBA dhe 76 milion dollarë për fushatat bazë që mbështesin kalimin e Obamacare, sipas Forbes.

Feeney dhuroi po ashtu më shumë se 700 milion dollarë grante për kauzat shëndetësore duke filluar nga një grant 270 milion dollarë për të përmirësuar kujdesin shëndetësor publik në Vietnam në një grant 176 milion dollarë Institutit Global të Shëndetit të Trurit në Universitetin e Kalifornisë, San Francisco.

Një nga dhuratat e tij të fundit ishte një donacion prej 350 milion dollarë për Cornell për të ndërtuar një kampus teknologjik në ishullin Roosevelt të New York City.

Feeney ishte pionier i idesë “Giving While Living”, që mbështet dhurimin e shumave të mëdha për bamirësi gjatë gjithë jetës, në vend që këto para të mbeten prapa pas vdekjes

Ndërkohë ai ishte jashtëzakonisht i kursyer në jetën e tij, Feeney ishte i gatshëm të shpenzonte shumë dhe të mos pushonte kurrë.

FORBES foli me filantropët me ndikim mbi mënyrën se si Chuck Feeney ndryshoi bamirësinë dhe dha frymëzim:

“Chuck ka qenë modeli për të gjithë ne. Nëse keni heronjtë e duhur në jetë, ju jeni 90% e rrugës për në shtëpi. Chuck Feeney është një hero i mirë për të pasur ”.

WARREN BUFFETT: Kryetari dhe CEO Berkshire Hathaway, The Gates Foundation, The Giving Pledge

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Chuck Feeney është një pionier i vërtetë. Shpenzimi i burimeve të tij gjatë jetës së tij ka frymëzuar një brez filantropësh, duke përfshirë edhe mua. Dhe përkushtimi i tij për dhënien anonime dhe përqendrimi në adresimin e problemeve të ditës pasqyrojnë forcën e karakterit dhe ndërgjegjes së tij shoqërore. Të gjithë ndjekim gjurmët e tij.”

Laurene Powell Jobs: Themeluese dhe Presidente, Emerson Collective

“Chuck krijoi një rrugë për të ndjekur filantropët e tjerë. Ai më tha ne duhet t’i inkurajojmë njerëzit të mos japin vetëm 50%, por sa më shumë që të jetë e mundur gjatë jetës së tyre. Askush nuk është një shembull më i mirë i kësaj sesa Chuck. Shumë njerëz flasin me mua për mënyrën se si ai i frymëzoi ata. Trulyshtë vërtet e mahnitshme.”

BILL GATES: Themeluesi i Microsoft, The Gates Foundation, The Giving Pledge

 “Chuck ka dhuruar një shumë të madhe parash më shumë se kushdo tjetër. Ka shumë njerëz të pasur – shumë pak prej tyre bëjnë diçka të tillë. Ai kurrë nuk i shpenzoi paratë për vete dhe dha gjithçka. Shumë njerëz tani po e kuptojnë rëndësinë e bamirësisë dhe rëndësinë e përfshirjes në gjërat për të cilat ju jepni paratë tuaja.”

SANDY WEILL: Financier, Ish Kryetar i Ëeill Cornell Medicine

“Chuck ishte pionier i modelit së bamirësisë. Ai ishte në gjendje të ishte më agresiv, ishte në gjendje të ndërmerrte rreziqe më të mëdha dhe thjesht të merrte më shumë kënaqësi nga dhurimi i tij. Ka fuqi të madhe në dhënien ndërsa jeton. Sa më e gjatë të jetë distanca midis personit që ka financuar filantropinë dhe veprës së tij, aq më i madh është rreziku që ajo të bëhet burokratike dhe institucionale – kjo është zhurma e vdekjes për filantropinë. ”

JOHN ARNOLD: Ish menaxher i fondit Hedge, Themelues i Arnold Ventures.

Burimi: FORBES

A.C/Dosja.al

Shto Koment