Sport

FIFA çudit sërish botën, propozon që arbitrat anësorë të zëvendësohen me robotë

FIFA nuk di të ndalet me çudirat që po propozon në futboll, pas implementimit të sistemit VAR propozon që robotët të zëvendësojnë arbitrat anësorë.
Featured image of article: FIFA çudit sërish botën, propozon që arbitrat anësorë të zëvendësohen me robotë Foto ilustruse

FIFA pas vendosin sistemin VAR, por që polemikat vazhdojnë të mbeten sërisht,  po shikon mundësinë e zëvendësimit të arbitërve anësor me Robotë.

Gjyqtarët anësorë sipas Mirror mund të mbeten në pjesë e të kaluarës, pasi nga FIFA mendohet se arbitër mund të ketë vetëm në fushë.

FIFA ka ndërtuar një departament teknologjik që po e studion këtë argument. Anësorët do të zëvendësohen nga telekamerat dhe kompjuterë? Një ditë mund të ndodhë”, thotë një burim i qeverisë botërore të futbollit për tabloidin.

Kjo mund të ndodh pas disa vitesh, por mundësia që të robotët virtual të drejtojn linjën e jashtme të fushës ekziston.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pavarësishtë se duket shumë e largët dita kur robotë të zëvendësojnë arbitrat anësorë duket se kanë filluar vështërsitë e para të menaxhimit të kësaj situate dhe të reagimit të robotëve ndaj prekjeve të pavullnetëshme apo pozicionit jondikues, këto janë vetë polemikat e para të këtij propozimi të bërë nga FIFA.

Burimi: Mirror

(D.K/Dosja.al)

Shto Koment