DiasporaRajoni

Kosova feston 13-vjetorin e pavarësisë! Albin Kurti pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë. ‘NewBorn’ ndryshon pamje, ngrihet flamuri shtetëror. Urimet e Ramës, Bashës dhe Kryemadhit (MESAZHET)

Aktivitetet mbyllen në mbrëmje me koncertin recital, ndërkohë që me urdhër të Ministrisë së Arsimit edhe në shkolla ora e parë do t’i kushtohet arritjeve të vendit deri më tani.
Featured image of article: Kosova feston 13-vjetorin e pavarësisë! Albin Kurti pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë. ‘NewBorn’ ndryshon pamje, ngrihet flamuri shtetëror. Urimet e Ramës, Bashës dhe Kryemadhit (MESAZHET) Vjosa Osmani, Albin Kurti, Edi Rama, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi

KOSOVË–Kosova feston sot 13 vjetorin e pavarësisë së saj! Ky festim vjen dy ditë pas zgjedhjeve parlamentare që përfshinë vendin e që nxorrën fitues Albin Kurtin. Dita e sotme nisi me ceremoni të zhvilluar në oborrin e kryeministrisë ku u ngrit flamuri shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK-së. Në ceremoni mori pjesë ushtruesja e detyrës së presidentes Vjosa Osmani dhe kryeministri në detyrë Avdullah Hoti. Midis tyre u vu re një ftohtësi pasi nuk pati asnjë përshëndetje formale.

Monumenti i ‘NewBorn’ sërish ka ndryshuar pamje. Për përvjetorin e 13-të, janë duart me ngjyrën e ushtrisë që kanë zënë vend në shkronjat e këtij monumenti. Përmes kësaj synohet që t’i tregohet botës se jemi bashkë, sikur në ditën kur u shpall pavarësia dhe të gjithë lamë një shenjë, dhe se jemi të njëzëshëm për sakrificën dhe flijimin e të gjithë atyre që dhanë jetën, që ne të jetojmë në paqe. Motoja e këtij monumenti sivjet është “E prumë paqen bashkë”.

Edi Rama ka uruar Kosovën që në orët e para të mëngjesit. Ai ndau në Facebook një foto të Dua Lipës e cila mban të veshur flamurin e Kosovës dhe Shqipërisë.

Monika Kryemadhi ka uruar Kosovën në 13-vjetorin e pavarësisë. Në një postim në rrjetet sociale, Kryemadhi shkruan se në 13 vitet e pavarësisë, përparimi i Kosovës është mbresëlënës në drejtim të forcimit të shtetit të së drejtës, dhe në afirmimin si një partner serioz në rajon që i kontribuon paqes, sigurisë dhe integrimit të tij në BE.

Lulzim Basha ka uruar Kosovën për 13-vjetorin e pavarësisë. Nëpërmjet një video, kryedemokrati shpreh urimin e tij për shtetin fqinj. Basha shprehet se kjo është data e dytë më e rëndësishme për kombin tonë si dhe thotë se Kosova nuk do të jetë asnjëherë vetëm.

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër urimi publike presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanit. Letra nis me urimin për 13-vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Meta shkruan se i përshëndet përpjekjet dhe arritjet e deritanishme në ndërtimin dhe konsolidimin e institucioneve, duke sjellë më shumë stabilitet e begati për Kosovën, si dhe shndërruar atë në faktor të rëndësishëm bashkëpunimi, për paqen në rajon.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pavarësinë e Kosovës e kanë uruar edhe këngëtaret me origjinë shqiptare Rita Ora dhe Dua Lipa.

Kurti ka deklaruar se nëse do të mbahej një referendum për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë ai do të votonte pro. Kjo deklaratë u dha gjatë intervistës për ‘Euronews‘, aty ku foli në lidhje me perspektivën e rifillimit të dialogut me Serbinë, një federatë me Shqipërinë, trajektoren e tij politike dhe rrugën e Kosovës drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Gjatë ditës janë zhvilluar homazhe te shtatorja e komandantit legjendar të UÇK-së Adem Jashari në Prekaz dhe Skenderaj, shtatorja e Zahir Pajazitit në Prishtinë, varrezat e dëshmorëve në Gllogjan, Reçak dhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, ndërkohë që në qytetin e Mitrovicës së Veriut nuk është ndier farë “fryma e festës”..

Për nder të 13-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës do të hapet ekspozita “Jeta dhe vepra e Sali Çekut” dhe ndarja e çmimeve vjetore për letërsi nga MRKS-ja në Prishtinë. KK i Prizrenit mban mbledhje solemne dhe ndan dekoratën “Nderi i Qytetit” për ish-deputetin e Kuvendit të Kosovës Bujar Gjurgjealën, ndërsa mbledhje solemne do të mbahen edhe në Komunën e Skenderajt, Podujevës dhe komunat e tjera.

Pavarësia e Kosovës është shpallur më 17 shkurt 2008. Të parët që nënshkruan deklaratën e pavarësisë së Kosovës ishin: presidenti Fatmir Sejdiu, kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, si dhe kryeministri i vendit, Hashim Thaçi. Shtetet e para që njohën Kosovën si shtet pas shpalljes së pavarësisë ishin: Kosta Rika, SHBA, Franca, Afganistani, Shqipëria, Turqia, Britania e Madhe. Prezente gjatë seancës së shpalljes së pavarësisë të Kosovës, me transmetime direkte ishin dhe mediat më të njohura botërore si: CNN apo BBC.

(I.A;A.B/Dosja.al)

 • 22:56

  Mbreti i Arabisë Saudite uron Vjosa Osmanin për Pavarësinë e Kosovës

  Princi dhe mbreti i Arabise Saudite

  Mbreti i Arabisë Saudite, Selman ka uruar ditën e sotme Presidenten e Kosovës Vjosa Osmanin për pavarësinë e vendit. Saudigazette shkruan se mbreti Selman së bashku me princin Muhammad Bin Salman i dërguan një letër Presidentes për përvjetorin e Kosovës. Në letrën e tyre ata e uruan Presidentes për 13-vjetorin e Pavarësisë së vendit si edhe uruan popullin e Kosovës për mirëqënie si dhe stabilitet.

 • 22:22

  Rita Ora uron Pavarësinë e Kosovës: Urime 13-vjetorin

  Rita Ora

  Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora ka uruar Pavarësinë e Kosovës. Në një postim në Instagram, Rita shkruan urime 13-vetorin Kosova jonë.“Urime Dita e Pavarësisë Kosova! Urime 13 vjet pavarësi Kosova jonë”, shkroi Rita.

 • 21:55

  Mitrovica e Veriut nuk feston Pavarësinë e Kosovës, mbulohet nga flamujt serb

  Foto nga Mitrovica e Veriut

  17 shkurti është dita më e rëndësishme në Kosovë, por jo për qytetin e Mitrovicës së Veriut. Gazeta Ekspress shkruan se teksa të gjithë qytetarët festojnë për pavarësinë në sitata në Mitrovicën e Veriut vazhdon normalisht. Në qytet nuk është vendosur asnjë flamur i Kosovës dhe asnjë simbolikë që tregon se është dita e pavarësisë. Mitrovica e Veriut është e mbulur vetëm nga flamuj serb dhe4 se dita në qytet vijoji normalisht, si në shkolla po edhe në institucionet e tjera

 • 21:21

  “Ksaj Serbisë i plasi zemra”/ Me flamurin e UÇK-së dhe me këngë patriotike, Mozzik e Loredana nga Dubai: Urime Pavarësinë Kosovë!

  Reperi Mozzik dhe partnerja e tij Loredana Zefi, prej disa ditësh ndodhen në Dubai, ku po shijojnë pushimet. Por megjithatë kjo nuk ka bërë që ata të harrojnë ditën e sotme ku Kosova ka festuar 13 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Reperi në një postim që ka bërë në rrjetet sociale ka gjetur një një mënyrë unike për t’i uruar Kosovës ditën e saj të veçantë. Një një foto ai shfaqet  i mbështjellë me flamurin e UÇK-së, ku krahas saj shkruan: “Urime Kosova ime e dashur”. Po ashtu edhe Loredana ka postuar foto ku shfaqet me të njëjtin flamur, ndërkohë që postimet e saj i ka shoqëruar dhe me këngë patriotike.  Sakaq krahas fotos reperja shkruan: Urime Kosovë, 13 vite shtet. Duket se dy reperët e njohur kanë ditur se Pavarësinë e Kosovës do e festonin në Dubai dhe kanë qenë të përgatitur duke marrë me vete edhe flamurin e UÇK-së, për të realizuar fotot më të veçanta.

 • 19:12

  Dita e pavarësisë, nuk mungon urimi i kongresmenit amerikan për Kosovës: E ardhmja sjelltë paqe

  Kongresmeni amerikan Eliot Engel ka uruar Kosovën për festën e pavarësisë. Me anë të një postimi në Twitter, Engel shkruan se e ardhmja në vend sjelltë paqe dhe mirëqënie në vend. “Gëzuar Ditën e Pavarësisë Kosovë! E ardhmja sjelltë paqe dhe mirëqënie. Kosova 13”, shkroi ai.

 • 13:50

  ‘Do votoja pro bashkimit të Shqipërisë dhe Kosovës’!/ Albin Kurti: Kushtetuta duhet të ndryshohet një ditë, në mënyrë paqësore dhe demokratike (INTERVISTA)

  Albin Kurti

  Kreu i Lëvizjes Vetëvendosja Albin Kurti ka deklaruar se nëse do të mbahej një referendum për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë ai do të votonte pro. Kjo deklaratë u dha gjatë intervistës për ‘Euronews‘, aty ku foli në lidhje me perspektivën e rifillimit të dialogut me Serbinë, një federatë me Shqipërinë, trajektoren e tij politike dhe rrugën e Kosovës drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.Kurti tha se dy referendume në të ardhmen mund ta zgjidhin këtë, në Shqipëri dhe Kosovë, por kurrë duke shkelur kushtetuta. Ai tha se kushtetuta duhet të ndryshohet së pari dhe vetëm nëse mund të bëhet në mënyrë paqësore dhe demokratike një ditë.Gjëja e parë që do të bëjë Kurti si kryeministër është alokimi i fondeve të përshtatshme për vaksinimin dhe një program përparësish në lidhje me grupet që do të vaksinohen të parët.

  INTERVISTA E PLOTË:

  Fitorja juaj të dielën ishte edhe më e madhe nga sa ishte parashikuar. Tani ju duhet të siguroni 61 vota në parlament për të qeverisur, si e planifikoni ta bëni atë?

  Ne krijuam një koalicion parazgjedhor midis lëvizjes Vetëvendosje dhe listës së presidentes Vjosa Osmani. Votat ende po numërohen, por mendoj se kemi tejkaluar gjysmën e votave. Kjo nuk përkthen automatikisht 61 deputetë që janë të nevojshëm për shumicën, prandaj do të na duhen disa deputetë nga pakica joserbe. Unë mendoj se kjo është shumë e mundur.

  Ju keni përjashtuar një koalicion me PDK dhe LDK.

  PDK dhe LDK janë dy fraksione të regjimit të dobët dhe fitorja e jashtëzakonshme elektorale që kemi pasur na tregon se duhet të vazhdojmë me disa prej deputetëve nga komunitetet pakicë.

  Ne kemi ndërtuar valën e tretë të entuziazmit në historinë e fundit të vendit tonë. E para ishte çlirimi në 1999. E dyta ishte pavarësia në 2008. Tani ne duam të sigurojmë punë dhe drejtësi, që do të thotë që ne duam të zëvendësojmë migrimin e të rinjve me punësimin dhe ne duam të luftojmë korrupsionin dhe t’i japim fund elementeve të kapjes së shtetit, të cilat u kryen kryesisht nga këto parti që humbën zgjedhjet të dielën.

  Edhe nëse arrini në 61 deputetë, unë e kuptoj që ju ende keni nevojë për të zgjedhur presidentin. Nëse jo, qeveria bie dhe thirren zgjedhje të reja. Si do ta zgjidhni këtë çështje?

  Ne kemi në plan të zgjedhim kryetarin e parlamentit, një qeveri të re dhe një president të ri. Na duhen dy të tretat e deputetëve për të mbështetur votën. Unë mendoj se pas kësaj fitore të mundshme është e mundur që t’i kesh sepse ata e dinë vullnetin e njerëzve. Nëse ata do ta kishin imagjinuar bojkotimin më herët, unë jam i sigurt se ata kanë mendime të dyta sepse do të humbnin edhe më shumë mbështetje në mesin e njerëzve. Ata nuk kanë mundësi të shkojnë në zgjedhje të parakohshme. Nëse kjo do të ndodhte, gjë që nuk mendoj se do të ndodhë, atëherë në raundin tjetër të zgjedhjeve mendoj se ato do të zhduken krejtësisht.

  Mandati juaj i fundit si Kryeministër përfundoi gjatë pandemisë COVID-19. Cila është gjëja e parë që ju do të bëni si Kryeministër për të luftuar pandeminë në Kosovë?

  Ne planifikojmë të fillojmë të alokojmë fonde të përshtatshme për vaksinimin dhe një program përparësish në lidhje me grupet shoqërore të cilët duhet të vaksinohen së pari dhe me çfarë rendi, dhe kemi në plan të kemi 60 përqind të popullsisë të vaksinuar deri në këtë vit, në bashkëpunim me BE.

  Kur unë u largova nga detyra në 3 Qershor të vitit të kaluar, kishim vetëm 30 vdekje dhe numri i njerëzve të kuruar ishte tre herë e gjysmë më i lartë se rastet aktive.

  A keni diskutuar që të pranoni vaksina nga Serbia siç ka bërë Maqedonia e Veriut?

  Ne planifikojmë ta diskutojmë këtë çështje me partnerët tanë, me vendet që na njohën dhe në veçanti me BE.

  A është kjo një jo ndaj vaksinave nga Serbia?

  Jo, ne nuk do të marrim vaksina nga Serbia, e cila merr vaksinat nga Rusia dhe Kina. Si për nga vlerat ashtu edhe për nga interesat, orientimi ynë ka qenë gjithmonë drejt Perëndimit.

  Mund të shihet si një mënyrë për të ndërtuar ura me Beogradin.

  Ne nuk duam të zëvendësojmë BE dhe SHBA me ndonjë fuqi lindore jodemokratike sepse është vërtetuar se nuk ka siguri në lidhje me cilësinë, nga njëra anë, dhe nga ana tjetër, ka gjithmonë tela të bashkangjitur në formë të lojërave gjeopolitike.

  Ju keni thënë që qeveria juaj do të aplikojë për statusin e kandidatit të Bashkimit Evropian, por BE ka thënë në mënyrë të përsëritur se integrimi i Kosovës në BE varet nga rifillimi i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës. A keni ndërmend ta rifilloni atë?

  Epo, unë mendoj se Serbia duhet të përballet me të kaluarën e saj. Ata shkaktuan katër luftëra në ish-Jugosllavi dhe duket se nuk ka keqardhje, asnjë pendim, për këtë brenda shtetit për këtë. Është e rëndësishme që të ketë ndryshime në Serbi në lidhje me mënyrën se si ata e shohin Kosovën.

  Unë jam gati të përfshihem në një dialog ku njerëzit do të jenë përfituesit. Por mendoj se nuk është e pranueshme për askënd në Kosovë – natyrisht, duke përfshirë edhe mua – që të përfshihen në një dialog ku supozohet se do të kompensojmë shtetin e Serbisë për humbjen e këtij shteti gjatë kohës së Millosheviçit. Serbia kreu gjenocid në Kosovë.

  Ne nuk kemi pse të lexojmë libra historie ose të dëgjojmë gjyshërit tanë. Ne e përjetuam atë. Unë mendoj se është shumë e rëndësishme të adresosh drejtësinë që vonohet dhe mohohet dhe bazohet në të kaluarën në mënyrë që të kemi më shumë paqe, siguri, stabilitet dhe pajtim afatgjatë.

  A dëshironi akoma një falje, njohje dhe dëmshpërblim të plotë nga Serbia?

  Unë mendoj se është e nevojshme. Çfarë tjetër do të bëjë Serbia, të provojë dhe të na sulmojë përsëri? Unë mendoj se ata duhet të largohen nga Federata Ruse dhe nga Kina, duhet të përpiqen ta bëjnë atë sa më shpejt të jetë e mundur. Ata duhet të çlirohen nga Kosova. Ne e çliruam Kosovën nga Serbia. Unë mendoj se Serbia duhet të çlirohet nga Kosova.

  Si e arrini pajtimin ndërmjet serbëve dhe kosovarëve në Kosovë?

  Për pajtim, me serbët në Kosovë, nuk është e nevojshme sepse nuk kemi luftuar me ta. Ne luftuam kundër Beogradit, i cili ishte kundër nesh dhe bëri gjenocid në pranverën e vitit 1999 dhe për atë qëllim ne kemi nevojë që Serbia të përballet me të kaluarën e saj, të shohë veten në pasqyrë. Dhe të njohim pavarësinë tonë dhe të tregojmë disa keqardhje për krimet e kryera nga regjimi. Unë mendoj se ajo që Serbia ka nevojë është një Charles de Gaulle serb i cili do të thotë, ashtu si Charles de Gaulle tha ‘Franca është e madhe pa Algjerinë’, se Serbia është e madhe pa Kosovën.

  Ju jeni përshkruar si një nacionalist, megjithëse nacionalist i majtë, si ndiheni për atë titull?

  Unë jam një socialdemokrat dhe nëse shihni disa tipare nacionaliste tek unë kjo vjen nga historia e Kosovës dhe është e një karakteri anti-kolonial, çlirimtar. Në mënyrë që të arrihet barazia midis njerëzve dhe kombeve dhe të mos mbizotërojë dikush tjetër. Mund të themi që të tre ishin nacionalistë – Charles de Gaulle, Marine Le Pen dhe Franz Fanon, por nëse i vendosni këta të tre në të njëjtin shportë mund të bëni një gabim të madh.

  Një herë keni thënë se do të mbështesni një bashkim të madh me Shqipërinë, a është ende kështu?

  Ne besojmë në forcimin e shtetit të Kosovës si një republikë sovrane dhe e pavarur dhe në kushtetutën tonë, neni 1.1 është në kundërshtim me nenin 1.3. Neni 1.1 thotë se Kosova është një shtet i pavarur sovran dhe neni 1.3 thotë se Kosova nuk mund të bashkohet me një vend tjetër. Kështu që unë besoj se pavarësia e plotë nënkupton edhe pavarësinë nga pavarësia, kështu që ne mund të bashkohemi në një federatë me Shqipërinë ose në një federatë të BE-së.

  Dy referendume në të ardhmen mund ta zgjidhin këtë, në Shqipëri dhe Kosovë, por kurrë duke shkelur kushtetutën tonë. Kushtetuta duhet të ndryshohet së pari dhe vetëm nëse mund të bëhet në mënyrë paqësore dhe demokratike një ditë.

  Si do të votonit në atë referendum?

  Pasi të kishim një forcim të shtetit në Kosovë. Pasi ta bëjmë në mënyrë paqësore dhe demokratike. Mendoj se do të votoja po. Po.

  A keni ndonjë mesazh për Evropën?

  Europa duhet të reformojë vetveten dhe jo vetëm objektivin e saj të zgjerimit. Ballkani Perëndimor gjashtë dhe BE janë shumë të rëndësishme për njëri-tjetrin. Dhe unë mendoj se me gjashtë Ballkanin Perëndimor, BE do të arrijë kongruencën me Evropën si një kontinent dhe ne kurrë nuk duhet ta harrojmë këtë dhe kurrë mos ta lëmë atë të shkojë.

 • 12:11

  13-vjetori i pavarësisë së Kosovës/ Meta i dërgon letër urimi Vjosa Osmanit: Zgjedhjet treguan maturi, Shqipëria do të jetë gjithmonë pranë jush

  Ilir Meta dhe Vjosa Osmani

  Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër urimi publike presidentes së Kosovës, Vjosa Osmanit. Letra nis me urimin për 13-vjetorin e pavarësisë së Kosovës.Meta shkruan se i përshëndet përpjekjet dhe arritjet e deritanishme në ndërtimin dhe konsolidimin e institucioneve, duke sjellë më shumë stabilitet e begati për Kosovën, si dhe shndërruar atë në faktor të rëndësishëm bashkëpunimi, për paqen në rajon.

  DEKLARATA:

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  E nderuar Zonja Presidente në Detyrë, Shkëlqesia Juaj, Vjosa Osmani,
  Festimi i 13-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, më jep kënaqësinë e veçantë t’ju përcjell juve dhe nëpërmjet jush të gjithë qytetarëve të Kosovës, urimet më të ngrohta e vëllazërore.Përfitoj nga rasti, që në këtë ditë të rëndësishme jo vetëm për qytetarët e Kosovës por edhe për të gjithë shqiptarët kudo ndodhen, të përshëndes përpjekjet e jashtëzakonshme dhe arritjet e deritanishme në ndërtimin dhe konsolidimin e institucioneve, duke sjellë më shumë stabilitet e begati për Kosovën, si dhe shndërruar atë në faktor të rëndësishëm bashkëpunimi, për paqen në rajonin tonë.
  Shqipëria do të jetë gjithmonë pranë Kosovës në të gjitha sfidat e ardhshme, e bindur se maturia politike dhe përgjegjshmëria shtetërore e demonstruar gjatë këtyre 13 viteve Pavarësi, do të vijojnë të shoqërojnë përpjekjet e mëtejshme për konsolidimin e shtetit dhe kurorëzimin në një kohë të afërt të liberalizimit të regjimit të vizave, si dhe për avancimin e procesit të integrimit euro-atlantik të Kosovës.
  Zgjedhjet e mbajtura para pak ditësh në Kosovë treguan maturi dhe pjekuri politike të qytetarëve të Kosovës, si dhe dhanë një shembull demokracie se si duhet të mbahen zgjedhjet dhe të respektohet rezultati i tyre.Uroj që krijimi i institucioneve të reja të dala nga rezultati i zgjedhjeve të fundit, të jetë sa më i shpejtë, në interes të qytetarëve të Kosovës dhe përparimit në proceset integruese të vendit.Bashkëpunimi vëllazëror dhe Partneriteti Strategjik mes Shqipërisë dhe Kosovës, meriton të fuqizohet dhe konkretizohet në të gjitha fushat, në veçanti për t’ju dhënë një mundësi e perspektivë sa më të madhe të rinjve për të ndërtuar të ardhmen e tyre të sigurtë europiane, në vendet tona dhe për të ndalur shpopullimin.
  Shqipëria është e vendosur për të mbrojtur Pavarësinë, integritetin territorial dhe vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën.
  Me urimet më të mira për këtë ditë të shënuar për Republikën e Kosovës, ju lutem pranoni, e nderuar Zonja Presidente në Detyrë, shprehjen e konsideratës sime më të lartë

 • 11:30

  Kosova feston 13-vjetorin, Monika Kryemadhi: Përparimi në drejtim të forcimit të shtetit të së drejtës është mbresëlënës

  Monika Kryemadhi

  Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi ka uruar Kosovën në 13-vjetorin e pavarësisë. Në një postim në rrjetet sociale, Kryemadhi shkruan se në 13 vitet e pavarësisë, përparimi i Kosovës është mbresëlënës në drejtim të forcimit të shtetit të së drejtës, dhe në afirmimin si një partner serioz në rajon që i kontribuon paqes, sigurisë dhe integrimit të tij në BE.

  Sot, Kosova feston Ditën e Pavarësisë. 17 shkurti i 13 viteve më parë, kurorëzoi aspiratat shekullore të saj për liri e pavarësi, drejtësi e dinjitet njerëzor, për të cilat bënë sakrificat më sublime mijëra djem e vajza të saj.

  Në 13 vitet e pavarësisë, përparimi i Kosovës është mbresëlënës në drejtim të forcimit të shtetit të së drejtës, dhe në afirmimin si një partner serioz në rajon që i kontribuon paqes, sigurisë dhe integrimit të tij në BE. Me zgjedhjet e zhvilluara pak ditë më parë, Kosova dha një shembull tjetër të respektit ndaj shtetit dhe vullnetit të qytetarëve të saj.

  Unë besoj dhe uroj që përballimi i pandemisë, zhvillimi i mëtejshëm ekonomik e social, përparimi me agjendën e integrimit në BE, si dhe marrëveshja e normalizimit me Serbinë që ka në thelb njohjen reciproke, janë sfida që Kosova do t’i përballojë në mënyrë të suksesshme.  Gëzuar 17 shkurtin, gëzuar ditën e pavarësisë së Kosovës”, shkruan Kryemadhi.

 • 11:29

  VIDEO/ Bashkia e Tiranës mbulohet nga flamuri i Kosovës, Veliaj: Ja kshu bohet! Dashni nga Tirana

  Bashkia Tiranë është mbuluar e gjitha me flamurin e Kosovës. Ky veprim u bë në nder të përvjetorit të 13-të të Kosovës.Ishte kryebashkiaku Erjon Veliaj ai i cili ndau në Twitter videon e vendosjes së flamurit në faqen e Bashkisë.‘Ja kshu bohet! Dashni nga Tirana. Kosova 13‘- shkruan Veliaj përkrah videos.

 • 11:16

  Basha uron Kosovën me një video të veçantë: Gëzuar Ditën e Pavarësisë, nuk do të jeni kurrë vetëm!

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka uruar Kosovën për 13-vjetorin e pavarësisë. Nëpërmjet një video, kryedemokrati shpreh urimin e tij për shtetin fqinj. Basha shprehet se kjo është data e dytë më e rëndësishme për kombin tonë si dhe thotë se Kosova nuk do të jetë asnjëherë vetëm.

  POSTIMI:

  Të dashur motra dhe vëllezër nga Kosova,Në këtë datë, të dytën më të rëndësishmen të kombit tonë, dua t’ju uroj nga zemra gëzuar Ditën e Pavarësisë!Sot kujtojmë me nderimin më të thellë presidentin historik të Kosovës, Ibrahim Rugovën. Komandantin legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jasharin dhe mijëra bijat dhe bijtë e Kosovës që vunë në altarin e lirisë dhe pavarësisë jetët e tyre dhe gjakun e tyre.Sot Kosova përballet me sfida të mëdha. Po unë jam i sigurt se qytetarët e Kosovës, forcat politike të Kosovës dhe të gjitha institucionet e Kosovës kanë tashmë të gjithë përvojën, energjinë dhe vendosmërinë për ta çuar Kosovën përpara drejt njohjeve të reja ndërkombëtare, drejt fuqizimit të ekonomisë së saj dhe prosperitetit për çdo qytetar të Kosovës.Në këtë rrugëtim nuk do të jeni kurrë vetëm. Shqipëria do të jetë krah për krah me ju dhe unë ju garantoj se çdo ditë të jetës time, sot si kryetar i opozitës dhe nesër në krye të qeverisë, do të bëj gjithçka që Shqipëria të jetë në krah të Kosovës në përmbushjen me sukses të sfidave dhe të pritshmërive të qytetarëve të Kosovës.Edhe një herë ju uroj nga zemra, Gëzuar Ditën e Pavarësisë!

 • 10:29

  “S’do ta harroj kurrë momentin…”, Dua Lipa uron Pavarësinë e Kosovës

  Dua Lipa

  Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa ka uruar pavarësinë e Kosovës teksa ka ndarë në llogarinë e saj në Instagram një foto të sajën të animuar, me flamurin në sfond.Krahas postimit, Dua tregon se ende i vijnë në kujtesë emocionet e bukura të momentit të shpalljes së Pavarësisë, të cilën e ndiqte live në ekran.“Gëzuar ditën e Pavarësisë Kosovë! 13 vite! S’do ta harroj kurrë momentin kur e ndiqja live në TV, teksa jetoja në Prishtinë. Emocione, emocione, emocione, energjia e qytetit! E paharrueshme! Krenare të shoh deri ku ke arritur dhe sa shumë do të arrish!”- janë fjalët e saj.

 • 10:24

  Pavarësia e Kosovës/ Deputeti gjerman: BE-ja duhet të liberalizojë sa më shpejt vizat, po e humb kredibilitetin

  peter-beyer-angela-merkel

  Deputeti për Kosovën në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Peter Beyer ka kërkuar në 13-vjetorin e shpalljes së pavarësisë që Kosovës që ti liberalizohen sa më shpejt vizat.Me anë të një postimi në Facebook, duke përmendur diplomatin gjerman, Wolfgan Ischinger, i cili ka bërë të njëjtën kërkesë ai ka kërkuar sa më shpejt liberalizimin  e vizave. Në postim ai ka thënë se është dakord me deklaratën ë Ischinger dhe sipas tij nuk duhet të ketë më justifikime të padrejta nga Bashkimi Evropian, duhet të përmbushet premtimi për liberalizimin.

  Siç ka thënë ambasadori prof.Wolfgang Ischinger: “Në rregull, ta bëjmë tani! Liberalizimi i vizave për të gjithë qytetarët e Kosovës është një premtim i papërmbushur i BE-së – është në pyetje kredibiliteti i BE-së!” – me këtë unë pajtohem plotësisht dhe e perforcoj duke thënë: Jo më justifikime të padrejta. Liberalizim të vizave tani!”, ka thënë ai.

 • 10:14

  Nuk është SHBA-ja! Kostarika është shteti i parë që ka njohur pavarësinë e Kosovës

  Foto ilustruese

  Kosova feston ditën e sotme pavarësinë. Në 2008 nuk ishte SHBA-ja ajo që njohu pavarësinë e Kosovës e para mirëpo një tjetër shtet. Vendi i parë është Republika e Kostarikës. Njohja nga ky shtet ka ardhur në ditën që u shpall pavarësia. Ndërsa, një ditë më vonë, pavarësinë e Kosovës e njohën edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca, Shqipëria, Turqia, Britania e Madhe, Afganistani, Australia, Senegali, Gjermania, Letonia, Danimarka, Estonia, Italia, Luksemburgu, Peruja, Belgjika, Polonia, Zvicra, Austria, Iralnda, Suedia, Islanda, Sllovenia, Finlanda, Japonia dhe Kanadaja.

  Shteti i fundit që e ka njohur pavarësinë e Kosovës është Izraeli. Bazuar në listën e njohjeve të publikuar nga Ministria e Punëve të Jashtme, deri më tani pavarësinë e Kosovës e kanë njohur 117 shtete.

 • 10:08

  VIDEO/ Momenti historik i shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, firmat u hodhën nga liderët që ndodhen në Hagë

  Momenti historik i shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Ishte ora 15:00 e 17 shkurtit 2008, kur Kuvendi i Kosovës u mblodh për të shënuar një nga momentet më historike për Kosovën por edhe për shqiptarët në përgjithësi. Miliona shqiptarë po ndiqnin në shtëpitë e tyre momentin e shpalljes së pavarësisë, ndërsa të tjerët kishin dalur në sheshe për të festuar. Rreth orës 15:30, kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi, i kishte dhënë fjalën kryeministrit Hashim Thaçi për ta lexuar deklaratën e pavarësisë. Në ora 15:39 Kosova ishte e pavarur. Ata që hodhën firmat 13 vite më parë tashmë janë në Hagë duke u përballur me një sërë akuzash të hedhura kundrejt tyre.

 • 9:30

  ‘E prumë paqen bashkë’/ Monumenti i Newborn-it ndryshon pamje për pavarësinë, duar me ngjyrën e ushtrisë

  NewBorn

  Monumenti i ‘NewBorn’ në Kosovë ka ndryshuar sërish pamje! Këtë vit, për përvjetorin e 13-të, janë duart me ngjyrën e ushtrisë që kanë zënë vend në shkronjat e këtij monumenti. Përmes kësaj synohet që t’i tregohet botës se jemi bashkë, sikur në ditën kur u shpall pavarësia dhe të gjithë lamë një shenjë, dhe se jemi të njëzëshëm për sakrificën dhe flijimin e të gjithë atyre që dhanë jetën, që ne të jetojmë në paqe. Motoja e këtij monumenti sivjet është “E prumë paqen bashkë”. Ideatori i këtij monumenti, Fisnik Ismaili mbrëmë pas përfundimit të ngjyrosjes ka shkruar në profilin e tij në Facebook se ushtarët dhe dëshmorët sivjet do të jenë në monument.

  Natën e mirë, ushtarë dhe dëshmorë. Çdo ditë në mendje, sivjet në monument”, ka shkruar Ismaili.

 • 9:15

  Pavarësia e Kosovës, Osmani dhe Kurti kryejnë homazhe te varri i Ibrahim Rugovës

  Vjosa Osmani, Albin Kurti

  Presidentja Vjosa Osmani dhe kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti kanë kryer homazhe te varri i presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugovës. Osmani dhe Kurti kanë shkuar në nderime te varri i Ibrahim Rugovës në 13-vjetorin e shpalljes së Kosovës shtet i pavarur, ku kanë vendosur kurora me lule. Gjatë ditës, Osmani dhe Kurti do të jenë bashkë edhe në disa aktivitete të tjera, që janë organizuar me rastin e 13-vjetorit të Pavarësisë.

 • 9:06

  VIDEO/ Pa shtrëngim duarsh dhe me distancë! Përshëndetja e ftohtë e Avdullah Hotit dhe Vjosa Osmanit para Qeverisë

  Avdullah Hoti, Vjosa Osmani

  13-vjetori i shpalljes së pavarësisë së Kosovës i ka bashkuar sot ish-partiakët Vjosa Osmanin dhe Avdullah Hotin. Si udhëheqës të dy institucioneve kryesore të shtetit, Hoti dhe Osmani kanë marrë pjesë sot në ceremoninë që është mbajtur para Qeverisë ku është bërë ngritja e flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK-së.Osmani si presidente dhe Hoti si kryeministër në detyrë kanë udhëhequr këtë ceremoni.Dyshja ka një kohë që kanë prishur raportet pas përjashtimit të Osmanit nga LDK-ja janë përshëndetur ftohtë me njëri-tjetrin. Siç shihet dhe në video ata janë distancuar nga njëri tjetri në momentin që përfundon ceremonia, pa i dhënë dorën, Hoti largohet menjëherë.

 • 9:09

  Rama uron Kosovën për pavarësinë, zgjedh foton e Dua Lipës për ditën e veçantë

  Dua Lipa

  Kryeministri Edi Rama ka uruar sot të gjithë shqiptarët për festën e Pavarësisë së Kosovës. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka zgjedhur një foto të veçantë për të uruar 17 shkurtin, datë kur 13 vjet më parë u shpall pavarësia e shtetit të Kosovës.Në këtë foto shfaqet këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, me flamur shqiptar dhe atë të Kosovës.

Shto Koment