Virale

Si asnjëherë më parë! Ja se si u fal namazi i Kurban Bajramit në të gjithë botën, pjesë e galerisë edhe Shqipëria

Në fotot e mësipërme tregohet se si u fal namazi i Kurban Bajramit në shumë vende të botës, ku mes tyre nuk mungon as vendi ynë.

Miliona myslimanë në të gjithë botën, ditën e sotme festuan festën e Kurban Bajramit. Por ndryshe nga vitet e tjera këtë vit për shkak të Covid-19 festa u prit komplet ndryshe.

Në fotot e mësipërme tregohet se si u fal namazi i Kurban Bajramit në shumë vende të botës, ku mes tyre nuk mungon as vendi ynë.

Për të parandaluar përhapjen e koronavirust besimtarët myslimanë gjatë momentit të faljes, kanë mbajtur distancë nga njëri-tjetri por pamjet që vijnë nga Meka dhe Medine, në Arabinë Saudite, janë vërtetë të dhimbshme pasi asnjëherë më parë nuk kishte ndodhur që në vendin e shenjtë të ishin kaq pak myslimanë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në vigjilje të festës, besimtarët therin një kafshë si simbol i kurban Bajramit dhe mishin e tyre ia shpërndajnë të varfërve.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment