Bota

Fenomeni i rrallë/ Mijëra “vezë akulli” pushtojnë plazhin në Finlandë

Fotografi amator Risto Mattila ishte në mesin e atyre që hasën në "vezët e akullit" në ishullin Hailuoto në Gjirin e Bothnisë midis Finlandës dhe Suedisë.

FINLANDË- Mijëra topa akulli në formë veze kanë “pushtuar” një plazh në Finlandë, rezultat i një fenomeni të rrallë të motit. Fotografi amator Risto Mattila ishte në mesin e atyre që hasën në “vezët e akullit” në ishullin Hailuoto në Gjirin e Bothnisë midis Finlandës dhe Suedisë. Ekspertët thonë se ajo është shkaktuar nga një proces i rrallë në të cilin copa të vogla akulli janë mbështjellë nga era dhe uji. Z. Mattila, nga qyteti i afërt i Oulu, i tha BBC-së se kurrë nuk kishte parë diçka të tillë më parë. “Unë isha me gruan time në plazhin Marjaniemi. Moti ishte me diell, rreth -1C (32F) dhe ishte një ditë me erë të mirë,” i tha ai BBC-së. “Atje gjetëm këtë fenomen të mahnitshëm. Kishte dëborë dhe vezë akulli përgjatë plazhit pranë ujit.”

Z. Mattila tha që topat e akullit mbuluan një sipërfaqe prej rreth 30 milion (100ft). Më të vegjlit ishin madhësia e vezëve dhe më e madhja ishte madhësia e topit të futbollit. “Kjo ishte një pamje mahnitëse. Kurrë më parë nuk kam parë diçka të tillë gjatë këtyre 25 viteve që jetoja këtu. Meqenëse kisha një aparat fotografik me vete, vendosa ta ruaj këtë pamje të pazakontë për pasardhësi“, vijoi më tej Mattila.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Eksperti i motit në BBC, George Goodfelloë tha se moti dukej i ftohtë dhe pak me erë. Pamje të ngjashme janë raportuar edhe më parë, në Rusi dhe liqenin Michigan afër Agoikagos. Në vitin 2016 banorët e Nyda në Siberi gjetën topa gjigande me akull dhe dëborë që mbulojnë një vijë bregdetare 18 km (11 milje). Ata shkonin nga madhësia e një topi tenisi në pothuajse 1 milion (3ft) përtej.

(E.S. Dosja.al)

Shto Koment