BotaKuriozitete

Fenomen i mbinatyrshëm! Breshëri ekstrem në Slloveni, predha akulli ‘godasin’ vendin (FOTO)

Një breshër i pazakontë ka rënë në Slloveni dhe pamjet janë të rralla. Kokrra e breshërit është jashtë çdo pritshmërie.

SLLOVENI– Rrjedha e rrymave më të ftohta dhe më të paqëndrueshme të lidhura me depresionin e pranishëm midis Ishujve Britanikë dhe Francës, e cila ka sjellë shumë zhurma në shumë pjesë të Evropës sot, ka shkaktuar dukuri veçanërisht intensive në Slloveni në pasdite dhe mbrëmje, ku kontrastet e nxehta termike favorizuan zhvillimin e një sistemi të madh dhe të dhunshëm stuhie.

Mbi të gjitha, pjesa qendrore-jugore e Sllovenisë ishte e prekur: disa zona u goditën nga shpërthimet e dhunshme të erës, shira të forta dhe gurë breshëri të mëdhenj. Edhe kryeqyteti Lubjanë është prekur.

Imazhet e përhapura në internet në minutat e fundit tregojnë për një stuhi breshëri të jashtëzakonshme, me gurë breshëri deri në 7-9 centimetra të gjerë. Një fenomen që diktohet sigurisht nga struktura shumë e fortë e stuhive, në të cilin lëvizjet vertikale brenda stuhisë kanë lejuar formimin e këtyre “predhave” të mëdha të akullit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo stuhi mbresëlënëse breshëri, e rrezikshme edhe për njerëzit, goditi zonën e Črnomeljit, pranë lumit Kolpa, në juglindje të Sllovenisë. Ka mundësi që të ketë dëme të konsiderueshme jo vetëm për bujqësinë lokale, por edhe për makinat dhe strukturat e ekspozuara.

Burimi: InMeteo

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment