Bota

FATALE/ Dezinfekton duart për t’u mbrojtur nga COVID-19, gruaja nga Teksasi shformohet në fytyrë nga djegiet e rënda

Kate Wise, është nëna e tre fëmijëve dhe duke u kujdesur për ruajtjen nga koronavirusi të vetes dhe fëmijëve të saj, ajo pastroi duart me dezinfektues dhe pasi ndezi një qiri ajo mori flakë si fillim në pjesën e duarve e më pas dhe në pjesë të tjera të trupit, përfshirë edhe fytyrën. 
Featured image of article: FATALE/ Dezinfekton duart për t’u mbrojtur nga COVID-19, gruaja nga Teksasi shformohet në fytyrë nga djegiet e rënda Gruaja qe u dogj nga acidi

TEKSAS-SHBA- Një nga masat e vendosura për tu mbrojtuar nga Covid-19 është dhe përdorimi i dezinfektuesit për duart, por askush nuk ka folur për efektet anësore që mund të sjellë. Një grua nga Austia, kryeqyteti i Teksasit ka treguar se përdorimi i dezinfektuesve mund të sjellë dhe rrezik fatal për jetën. Kate Wise, është nëna e tre fëmijve dhe duke u kujdesur për ruajtjen nga koronavirusi të vetes dhe fëmijëve të saj, ajo pastroi duart me dezinfektues dhe pasi ndezi një qiri ajo mori flakë si fillim në pjesën e duarve e më pas dhe në pjesë të tjera të trupit, përfshirë edhe fytyrën. 

“Shpërthimi ndodhi brenda dy sekondave, dhe më pas pashë të gjithë trupin tim në zjarr dhe unë dëgjova vajzat e mia duke bërtitur, mami po digjet, mami po digjet,”– tregon Kate Wise. Shpërthimi që dogji 18% të trupit të saj, famirësisht nuk i dëmtoi fëmijët e saj.

Nëna e dy fëmijëve, pësoi djegie të shkallës së dytë dhe të tretë në fytyrë, duar dhe këmbë dhe kaloi disa ditë në ndihmën e kujdesit intensiv. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, incidentet e zjarrit në lidhje me bazë alkooli janë shumë të ulëta por agjencia Kombëtare e Mbrojtjes nga Zjarri i konsideron ato një lëng të ndezshëm.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Nëse do të lexonit etiketat, të cilat përmbajnë etanol dhe alkool, do të thotë se është shumë e ndezshme,”– ka thënë Robert Rappaport, agjenti i zjarrfikësve.
Gjithashtu, ekspertët rekomandojnë që çdo kush që përdor dezinfektues të sigurohet që duart të jenë plotësisht të thata para se të përdorin gjithçka që mund të ndezë një flakë si çakmakë, sobë me gaz apo edhe ngrohës.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment