Argetim

Fast-Food-et, ‘kërcënojnë’ shëndetin tonë, arsyet përse nuk duhet t’i konsumojmë

Studimet shëndetësore tregojnë se konsumimi i fast food-it është i lidhur ngushtë me shtimin në peshë. Gjithashtu, e rrit edhe rrezikun nga sheqeri në gjak. Kjo për shkak se e ul insulinën në trup.
Featured image of article: Fast-Food-et, ‘kërcënojnë’ shëndetin tonë, arsyet përse nuk duhet t’i konsumojmë Foto ilustruese

TIRANË- Fast-Food-et janë një rrezik për shëndetin tonë. Jeta dinamike ka bërë që të hamë ushqime, të cilat janë të lehta dhe të shpejta në përgatitje. Picat, tostet, hamburgerët, sufllaqet janë ushqime të cilat i kemi në menu pothuajse çdo ditë.
Por ato janë të dëmshme për shëndetin nëse konsumohen shpesh.

Studimet shëndetësore tregojnë se konsumimi i fast food-it është i lidhur ngushtë me shtimin në peshë. Gjithashtu, e rrit edhe rrezikun nga sheqeri në gjak. Kjo për shkak se e ul insulinën në trup.

2-Fast Food-i të krijon varësi

Sa më shumë që të hani fast-food, aq më shumë do t’ua kërkojë organizmi. Nëse e konsumoni shpesh, ju do të dëshironi sa më shumë nga ai lloj ushqimi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

3-Shkakton obezitet të fëmijët

Sipas studimeve, obeziteti te fëmijët dhe adoleshentët është rritur në 30 vitet e fundit. Reklamimi i ushqimit të shpejtë, ka ndikim të jashtëzakonshëm te fëmijët. Ata janë të prirur të konsumojnë fast -food, për shkak se duken ushqime të shijshme në reklama dhe u pëlqen t’i konsumojnë ato.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment