Politike

“Falcone është një frymëzim për çdo magjistrat”, ambasada italiane falendron Bashën: Ai prokuror ishte një hero

ë një reagim në mediat sociale, ambasada ka ripublikuar një reagim në Bashës dhe shkruan se Falcone ka qenë një hero.
Featured image of article: “Falcone është një frymëzim për çdo magjistrat”, ambasada italiane falendron Bashën: Ai prokuror ishte një hero Giovanni Falcone, prokuror

TIRANË- Ambasada italiane në Tiranë ka zgjedhur që të reagojë me fjalët e Lulzim Bashës për 28 vjetorin e ekzekutimit të prokurorit të njohur Giovanni Falcone. Në një reagim në mediat sociale, ambasada ka ripublikuar një reagim në Bashës dhe shkruan se Falcone ka qenë një hero.

Faleminderit Lulzim Basha për fjalët e bukura mbi prokurorin Falcone, një hero italian”, shkruhet në njoftim.

Më herët Basha se Giovanni Falcone është frymëzim për çdo magjistrat të përkushtuar ndaj drejtësisë së vërtetë dhe përparimit të vendit të tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot bëhen 28 vite nga vraja se Faclone, i cili u ekzekutua me një atentat mafioz nga Cosa Nostra, një grup shumë i njohur i mafias italiane.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment