FactcheckKulture

FAKTET/ Ndizet sherri për RTSH, kush do e fitojë festivalin, pse mban “erë” gara me 10 miqtë e Alketës dhe Verës?

Dosja.al duke u nisur nga debati që qarkullon ditët e fundit ka bërë një vëzhgim të listës së këngëtarëve, për të parë emrat e përzgjedhur nga producentët dhe juria.
Featured image of article: FAKTET/ Ndizet sherri për RTSH, kush do e fitojë festivalin, pse mban “erë” gara me 10 miqtë e Alketës dhe Verës? Vera Grabocka, Alketa Vejsiu dhe pjesë marrësit në festival

TIRANË- Festivalet në Shqipëri gjithmonë krijojnë polemika, që nga përzgjedhja e këngëve, tek juria e shpallja e fituesit. Polemikat këtë herë kanë përfshirë dhe festivalin e RTSH-së, pasi janë hedhur akuza të rënda për producentët, jurinë dhe stafin, kur ende nuk ka nisur mirë organizimi.

Festivali i RTSH

Këtë vit producente do jenë dy emra të njohur të ekranit, Vera Grabocka dhe Alekta Vejsiu, që njihen për organizimet e spektakleve të ndryshme në TV Klan. Sipas raportimeve në media, buxheti që ato kanë në dispozicion për arrin vlerën e 500 mijë Euro-ve, një shumë e konsiderueshme…

Por problemi nuk janë paratë, problemi është mënyrë se si ky festival do i sillet publikut, i cili është dhe kontributor për të (pasi nëpërmjet taksës për RTSH, është bashkëpronar me televizionin publik).

Diana Ziu dhe bashkëshorti i saj Vangjel Toçe

Ka qenë kompozitorja Diana Ziu ajo që ka hedhur akuzat më të rënda, duke thënë se festivali është i korruptuar dhe përzgjedhja e këngëve është bërë me dëshira personale. Ziu shkoi edhe më tej kur tha se gara është e paracaktuar dhe se fituese do të jetë këngëtarja Elvana Gjata…

Elvana Gjata

Por Ziu nuk ka qenë e vetmja pasi një dyzinë me këngëtarë dhe kompozitorë janë shprehur kundër organizatorëve të festivalit në RTSH.  Debati është i përqëndruar tek përzgjedhja e këngëve, por edhe tek artistët që kanë hyrë në garë.

Dosja.al duke u nisur nga debati që qarkullon ditët e fundit ka bërë një vëzhgim të listës së këngëtarëve, për të parë emrat e përzgjedhur nga producentët dhe juria.

Nga lista me 20 këngëtarë, mund të vërehet lehtë se një pjesë e tyre kanë lidhje me producentet Vera Grabocka dhe Alketa Vejsiu. Disa prej tyre, mirëfilli janë produkt i dyshes Vejsiu-Grabocka, duke na lënë një shije të hidhur lidhur me atë që do të prodhohet në tri netët e “arta” të RTSH, më 19, 20 dhe 22 dhjetor.

Vera Grabocka dhe Alketa Vejsiu

Po le t’i marrim me radhë…

Në listë janë emra si Devis Xherahu, Genc Tukiqi dhe Niada Tikiqi, Uendy Mancaku, Olta Boka, Kamela Islamaj, Renis Gjoka, Gena, Elvana Gjata, Sara Bajraktari, Tiri Gjoci,  që nuk kanë një lidhje të afërt me producentët, por pjesa tjetër po.

Këngëtarët që nuk kanë lidhje me Vera Grabockën

Nisim me të parin. Boiken Lako…

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këngëtari ka qenë një nga anëtarët e juirisë së Your Face Sound Familiar dhe i ftuar special në një tjetër spektakël të organizuar nga dyshja Grabocka-Vejsiu në X factor.

Alketa Vjesiu dhe Valon Shehu

Valon Shehu, ka qenë pjesëmarrës në spektaklin Your Face Sound Familiar, po ashtu në këtë spektakël ka marrë pjesë dhe Kastro Zizo, Alberie Hadergjonaj dhe Era Rusi.

Arberi Hadergjonaj, Kastro Zizo dhe Era Rusi

Ndërkohë që këngëtarët që më parë kanë qenë pjesë e spektakleve të Grabockës janë dhe Kanita Suma, Arilena Ara dhe Aldo Bardhi që kanë marrë pjesë në X factor. Të tri këto emra nuk ngurrojnë të pranojnë se janë produkt i Vera Grabockës, duke ia atribuar asaj falenderimin për emrin që kanë marrë sot.

Arilena Ara, Aldo Bardhi dhe Kanita Suma

Ndërkohë Robert Berisha ka qenë pjesë e Dance With me, po kështu dhe Era Rusi është pjesëmarrëse këtë vit në këtë emision televiziv të realizuar nga Grabocka.

Një tjetër këngëtare që “ka përfituar” nga miqësia me dyshen Vejsiu-Grabocka është Eli Fara, e cila njihet si një mike e ngushtë e tyre, që e ka treguar dhe me postime të shumta në rretjet sociale.

Eli Fara dhe Stresi

Ndërkohë Stresi, i sapo dalë nga qelia ka përfituar nga Eli Fara pasi do të vijë në bashkëpunim në këtë festival.

Por dyshimet se miqësitë me Grabockën ishin çelësi i suksesit për të marrë pjesë në Festivalin e 58-të në RTSH, shtohet nga një deklaratë e Robert Berishës.

Robert Berisha në Dance With me

Ky i fundit në një intervistë tregon vet se ka marrë një ftesë nga Vera Grabocka për të qenë pjesë e festivalit. “Me kurrëfarë problemi e kam pranu ftesë, pasi sivjet organizohet prej Vera Grabockës dhe Alketa Vjesiut  dhe kam pranuar ftesën me shumë dëshirë, ku janë ato të dyja në çfarëdo skpektakli unë e pranoj ftesën në 2 të natës”, ka thënë Robert Berisha në një intervistë për Mirage.

Por kur dëgjon këtë deklaratë të Berishës, kupton që juria përzgjedhëse ka qenë fiktive pasi këngëtari sot është konkurrent dhe ftesa i ka ardhur nga producentët.

Pra Robert Berisha nuk ka garuar, por është ftuar… dhe automatikisht është përzgjedhur.

Naiviteti i Robertit është një tjetër pjesë në mozaikun e akuzave që rëndojnë mbi dyshen e RTSH, por të flasim me fakte.

Nga 20 konkurrentë, 10 prej tyre kanë një lidhje direkte me Grabocka-Vjesiun, duke na bërë të pyesim: Kur iu hipi artistëve shqiptarë që çuditërisht janë pjesëmarrës në spektaklet e Grabockës, dëshira e madhe për t’u bërë pjesë e Festivalit.

Dhe pse të gjithëve në të njëjtin edicion?! Si ka mundësi që Arilena Ara që u tërhoq para 2 vitesh nga konkurrimi në RTSH, rikthehet, pa dhënë madje asnjë sqarim pse ndryshoi mendim?

Mbetet për t’u parë, po ajo që dihet me siguri është se si rrallëherë, festivali i RTSH ia doli këtë vit që të ketë vëmendjen e publikut, ende pa nisur mirë.

Shto Koment