AktualitetPolitike

FACTCHECK/ Si gënjen qeveria, lista e shteteve që japin shtëpi falas për qytetarët e tyre

 • VIDEO/ Arben Ahmetaj: Jemi unikë në botë, vetëm ne japim shtëpi falas
 • Ky artikull u inspirua nga deklarata e Ministrit, Arben Ahmetaj i cili deklaroi se Shqipëria është vend unik në botë pasi jep shtëpi falas!
  Featured image of article: FACTCHECK/ Si gënjen qeveria, lista e shteteve që japin shtëpi falas për qytetarët e tyre Arben Ahmetaj

  TIRANË– Deklarata e Ministrit të Shtetit për Rindërtim, Arben Ahmetaj: Jemi unik si shtet pasi japim shtëpi falas për qytetarët e dëmtuar nga tërmeti.

  E them pa asnjë drojtje që është totalisht program social unik. Shumë vende të zhvilluara nuk arrijnë dot dhe në filozofitë e tyre nuk e kanë pranuar të japin shtëpi falas.’-tha Ahmetaj.

  Deklarata e ministrit u bë dje, teksa po fliste në lidhje me proçesin e rindërtimit në Shqipëri, një vit pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit 2019. Mirëpo, shtëpi falas nga qeveria për qytetarët të cilët kanë humbur banesat nga një fatkeqësi natyrore nuk është asgjë në rastin e Shqipërisë, pasi shtete të tjera në botë japin BANESA FALAS për qytetarë të cilët plotësojnë disa kushte.

  Me një kërkim të thjeshtë online zbulon se shumë shtete japin banesa falas për qytetarët e tyre. Kështu:

  Italia

  Qyteti sicilian Gangi ka një popullsi në rënie prej rreth 7,000 dhe një tepricë shtëpish të cilat nuk kanë parë një fytyrë njerëzore për dekada. Italia do t’ju japë shtëpinë nëse premtoni të qëndroni aty. Marrëveshje mëse e drejtë!

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës

  Amerika me të vërtetë mund të jetë vendi i mundësive në qytete të tilla si Gary, Indiana ose Detroit. Shtëpitë u janë dhënë individëve të kualifikuar, pasi ato mund të provojnë një sens të duhur të punësimit dhe rrjedhës së parave, si dhe planet për rinovim.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Afrika e Jugut
  Ndryshe nga Italia ose Amerika, Afrika e Jugut u jep shtëpive qytetarëve të saj më të varfër. Afrika e Jugut ka udhëhequr në këtë përpjekje dhe do t’u japë shtëpi dhe strehim të duhur atyre qytetarëve që kualifikohen si të pa privilegjuar.

  Kolumbia
  Kolumbia, ashtu si Afrika e Jugut, i jep strehim nivelit më të ulët të popullsisë. Vendi është ende relativisht i varfër, por vitet e fundit ka fituar tërheqjen si një destinacion turistik dhe një forcë ekonomike në rritje.

  Alaska

  Shteti më verior ka ndarë pasurinë nga paratë e saj të naftës që nga viti 1976, kur u krijua Dividenda e Fondit të Përhershëm për të ndarë 25% të të ardhurave të saj të naftës çdo vit midis banorëve të tij të përhershëm. Ajo që duhet të bëni është të jetoni në Alaskë për të paktën një vit, të jeni i pranishëm në shtet për të paktën 190 ditë në një vit kalendarik dhe të mos jeni një i dënuar për të përfituar $ 1,200 dollarë, si dhe shtëpi.

  Kansas dhe Nebraska

  Nëse jeni gati të ndërtoni një shtëpi nga e para në Great Plains, disa qytete të Kansas dhe Nebraska po ofrojnë toka falas. Plani i Llotit Lirë të Lincoln, Kansas përfshijnw madhësi prej 12,000 deri në 36,000 metra katrorë . Nebraska gjithashtu ofron shumë pjesë për t’u ndërtuar (në pritje të aplikimit dhe miratimit të lejes) në një komunitet që tashmë ka gati rrugët dhe shërbimet e asfaltuara. Akoma mbetet Shqipëria shtet unik në botë që jep shtëpi falas të nderuar qeveritarë?

  Mungesa e arritjes së objektivit se dimri i 2020, nuk do ti gjente më shqiptarët në çadër, sjell të tilla deklarata, të cilat tentojnë të mbulojnë me shprehjen: “Qyli është i ëmbël”, (pra qytetarët gjersa i marrin shtëpitë falas, nuk kanë pse kërkojnë afate), paaftësinë e shtetit përballë menaxhimit të një fatkeqësie si tërmeti apo pandemia. 

  (a.b)/dosja.al

  Një Koment në “FACTCHECK/ Si gënjen qeveria, lista e shteteve që japin shtëpi falas për qytetarët e tyre

  1. Kjo qeveri jep fonde per riparime nga termeti bashkia iprish sikur Jane pa tapi shtepi 60-70 vjecare me dokumenta te regullta keta iprish in

  Shto Koment