Kuriozitete

Facebook ngre alarmin: Fëmijët të interesuar për lojërat e fatit dhe alkoolin

Facebook në një deklaratë ka thënë se  nuk lejon reklama prej të cilave promovohet kumari apo shitja e alkoolit, duke kundërshtuar aktivitetin e këtyre bizneseve.
Featured image of article: Facebook ngre alarmin: Fëmijët të interesuar për lojërat e fatit dhe alkoolin Foto ilustruese

TIRANË- Gjigandi Facebook ka  bërë të ditur se janë verifikuar me qindra raste ku fëmijët kanë interes për lojërat e fatit  dhe alkoolin. Ky konkluzion është parë pas një monitorimi  të mbi atë çfarë kërkojnë në internet të miturit.

Sipas  gjetjeve rreth 740,000 fëmijë nën moshën 18-vjeç janë të interesuar lojërat e fatit. Këtu bëhet fjalë për vende si Britania e Madhe, vend në të cilin numërohen  rreth 130,000 të mitur që kanë inters për lojëra fati dhe alkool.

Facebook në një deklaratë ka thënë se  nuk lejon reklama prej të cilave promovohet kumari apo shitja e alkoolit, duke kundërshtuar aktivitetin e këtyre bizneseve.

 “Ne gjithashtu punojmë ngushtë me rregullatorët për të ofruar udhëzime për ata që kërkojnë ta rrisin audiencën e tyre në mënyrë të efektshme e të përgjegjshme”, thuhet në deklaratë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prania e interesave të automatizuara gjithashtu do të thotë që reklamuesit e alkoolit dhe lojërave të fatit që përpiqen të shmangin rregullat e Facebook për reklamimin e fëmijëve, kanë një audiencë të zgjedhur tashmë për ta nga rrjeti social. Facebook mbështetet kryesisht në rishikimin e automatizuar për reklamat e flamujve që prishin politikat e tij. Por rishikimi i automatizuar nuk është i garantuar për të gjetur shkelje para se reklamat të fillojnë. Facebook së fundmi vendosi një proces gjyqësor me ekspertin financiar Martin Lewis për dështimin afatgjatë të kompanisë për të mbajtur imazhin e tij jashtë reklamave të mashtrimit.

Kategorizimi automatik i përdoruesve në Facebook është kritikuar më parë. Në maj të vitit 2018, rrjeti social u zbulua se po synonte përdoruesit që mendonin se ishin të interesuar për tema të tilla si homoseksualizmi, Islami apo liberalizmi, përkundër fesë, seksualitetit dhe besimeve politike duke u shënuar në mënyrë të qartë si “informacion i ndjeshëm” nga ligjet e EUP për mbrojtjen e të dhënave të BE-së .

 Burimi:  Theguardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment