Politike

Europa Nostra rikthen shëmbjen e Teatrit Kombëtar për Bajram: le të jetë kjo ngjarja që do të na ngrejë! Meta: Ndaj të njëjtin qëndrim

Në një letër zyrtare, drejtuar Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Europa Nostra kërkon që t’i transmetohet mbështetja e tyre të gjithë komunitetit mysliman dhe shton se ndoshta duhet të ishte piëkrisht shembja e Teatrit Kombëtar, ngjarje, e cila mund të zgjonte popullin.
Featured image of article: Europa Nostra rikthen shëmbjen e Teatrit Kombëtar për Bajram: le të jetë kjo ngjarja që do të na ngrejë! Meta: Ndaj të njëjtin qëndrim Ilir Meta

TIRANË– Europa Nostra, ka uruar të gjithë shqiptarët pr Festën e Fiter Bajramit, teska thekson se kjo festë ka përkuar edhe me muajin kur u shemb Teatri Kombëtar.

Në një letër zyrtare, drejtuar Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Europa Nostra kërkon që t’i transmetohet mbështetja e tyre të gjithë komunitetit mysliman dhe shton se ndoshta duhet të ishte piëkrisht shembja e Teatrit Kombëtar, ngjarje, e cila mund të zgjonte popullin.

Letër e Europa Nostra një javë pas shembjes brutale të Teatrit Kombëtar që përkon edhe me festën e Bajramit

Të nderuar kolegë dhe miq në Shqipëri, Sot, kur bota muslimane feston një nga festat e saj më të rëndësishme fetare – Bajramin si fundi i Ramazanit – ne dëshirojmë të përcjellim urimet tona më të ngrohta për të gjithë ju që jeni me besim musliman. Jemi të vetëdijshëm se kjo festë e gëzueshme fetare këtë vit përkon me vajtimin e një humbjeje të madhe kulturore për të gjithë shqiptarët pas shembjes brutale të Teatrit Kombëtar Shqiptar saktësisht një javë më parë. Prandaj ju lutemi t’u transmetoni të gjithë mbështetësve të besimit mysliman të Aleancës Shqiptare për Teatrin Kombëtar në Tiranë shprehjen e solidaritetit, dhembshurisë dhe respektit tonë. Ne ju dëshirojmë të gjithëve ju forcë dhe mençuri për të kapërcyer krizën e rëndë kulturore dhe demokratike të shkaktuar nga prishja e paligjshme e Teatrit Kombëtar. Le të jetë kjo ngjarje e mjerueshme ajo që do të shënojë fillimin e një zgjimi të vërtetë të shoqërisë civile në Shqipëri të udhëhequr nga artistë dhe intelektualë dhe fillimin e një alternative alternative – më të qëndrueshme – zhvillimi në qytetet dhe fshatrat e vendit tuaj bazuar në një respekt dhe kujdes shumë më të fortë për trashëgiminë kulturore dhe mjedisin natyror. Ato janë pasuritë dhe burimet kryesore të Shqipërisë për të ardhmen e saj europiane, pasi ato kanë një vlerë thelbësore për cilësinë e mjedisit jetësor dhe për mirëqenien e qytetarëve tuaj si dhe për një rikuperim të drejtë, të gjelbër dhe të qëndrueshëm të shoqërisë dhe ekonomisë tuaj pas dy katastrofave të fundit : tërmeti dhe pandemia koronavirus. Ne mezi presim vazhdimin e bashkëpunimit tonë në të mirë të trashëgimisë kulturore dhe natyrore në Shqipëri dhe gjithashtu në rajonin e gjerë të Ballkanit. Me respekt dhe përzemërsi, Hermann Parzinger, Presidenti Ekzekutiv (gjithashtu edhe në emër të gjithë Bordit të Europa Nostra)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këtë letër e ka publikuara edhe vetë Presidenti Ilir Meta, i cili shkruan se ndan të njëjtion qëndrim me ta

“Përshëndes qëndrimin e “Europa Nostra” në letrën drejtuar sot “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit”, një javë pas shembjes brutale të Teatrit Kombëtar që përkon edhe me festën e Fitër Bajramit. Ndaj të njëjtin qëndrim, që siç me të drejtë thekson “Europa Nostra”: “Le të jetë kjo ngjarje e mjerueshme ajo që do të shënojë fillimin e një zgjimi të vërtetë të shoqërisë civile në Shqipëri të udhëhequr nga artistë dhe intelektualë”,”- shkruan Presidenti Meta në statusin e tij në Facebook.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment