Bota

Eurodeputetët mbështesin Christine Lagarde, për të drejtuar Bankën Qendrore Evropiane

Christine Lagarde, kandidatja për presidente të Bankës Qendrore Evropiane, ka fituar mbështetjen e Parlamentit Evropian në një votim plenar ditën e sotme.
Featured image of article: Eurodeputetët mbështesin Christine Lagarde, për të drejtuar Bankën Qendrore Evropiane Christine Lagarde

BRUKSEL-Para votimit, Lagarde dërgoi përgjigje me shkrim për eurodeputetët dhe prezantoi idetë e saj personalisht në një seancë dëgjimore publike të organizuar nga komiteti i çështjeve ekonomike dhe monetare më 4 shtator.

Duke folur në seancë plenare para votimit, kryetari i komitetit Irene Tinagli, një anëtare italiane e grupit S&D, theksoi rolin e rëndësishëm të Bankës Qendrore Evropiane: “Angazhimi i ECB dhe presidentëve të tij për të ruajtur monedhën e vetme me veprime konkrete ka dhënë një kontribut thelbësor në mbrojtjen e euros dhe rritjen e mirëqenies së të gjithë qytetarëve evropianë “.

Tinagli tha se përgjigjet e dhëna nga Lagarde në pyetjet e eurodeputetëve treguan ndërgjegjësimin e saj për detyrat dhe sfidat si dhe përshtatshmërinë e saj për të ndjekur misionin.

Lagarde u emërua nga krerët e BE në korrik për të zëvendësuar presidentin në largim të BQE-së Mario Draghi nga 1 nëntori. Ajo ka qenë drejtuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar që nga viti 2011. Para këtij posti, ajo mbajti disa poste në ministritë e Francës, përfshirë atë të ministres së ekonomisë, financave dhe industrisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryetarët e BQE-së emërohen për një afat jo të rinovueshëm prej tetë vjetësh nga krerët e shteteve ose qeveritë e BE-së, por Parlamenti duhet të këshillohet paraprakisht. Mendimi i Parlamentit nuk është i detyrueshëm për Këshillin Evropian, por, si organi i zgjedhur në mënyrë demokratike të BE, pikëpamja e tij mbart një peshë për legjitimitetin e kandidatit.

Burimi: europarl.europa.eu

A.C/Dosja.al

Shto Koment