Politike

Eurodeputet ngrenë me shqetësim në PE për 15 kushtet që duhet të përmbushë Shqipëria

Pyetja u bë gjatë një debati në Komisionin për Punët e Jashtëme në Parlamentin Europian ku një pjesë e deputetëve ishin fizikisht në sallë dhe pjesa tjetër ishte në videokonferencë nga distanca
Featured image of article: Eurodeputet ngrenë me shqetësim në PE për 15 kushtet që duhet të përmbushë Shqipëria Parlamenti Evropian

BRUKSEL- Disa eurodeputetë kanë ngritur sot shqetësimin pë 25 kushtet e caktuara nga KE për Shqipërinë. “Si po punoni me 15 kushtet e Këshillit Europian për Shqipërinë” ishte kjo  pyetja që eurodeputetët Kinga Gál dhe Michal Gahler nga Grupi PPE i kanë drejtuar drejtuan sot në drekë Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhely.

Pyetja u bë gjatë një debati në Komisionin për Punët e Jashtëme në Parlamentin Europian ku një pjesë e deputetëve ishin fizikisht në sallë dhe pjesa tjetër ishte në videokonferencë nga distanca. Eurodeputeti David Lega (PPE, Suedi) tha se ishte shumë i shqetësuar nga përkeqsimi i lirisë së medias e të shprehjes në Shqipëri ndërkohë që kjo është kusht për çeljen e negociatave.

Raportet e Reporterëve pa Kufinj, të Freedom House dhe të Këshillit të Europës po na japin një panoramë të keqe. Dua të di nëse ky problem dhe 15 kushtet specifike u diskutuan në samitin e Zagrebit ku i pranishëm permese videokonferences ishte edhe zoti Edi Rama

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Komisioneri Varhely theksoi se ai do të bënte çmos që këto kushte të përmbusheshin. Lidhur me ligjet antishpifje Varhely tha se qeveria e Tiranës i kishte premtuar se nuk do të vepronte kundër opinionit të Komsionit të Venecias. Gjithashtu Komisioni po ndiqte  edhe reformën zgjedhore.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment