Sport

Euro 2020/ UEFA shtrëngon masat në Angli, tifozëve iu kërkohet pasaporta e vaksinimit ose testin për të hyrë në “Wembley”

UEFA thotë se personat të moshës 11 vjeç e lart mund të tregojnë provën e vaksinimit të plotë, me të dyja dozat.Ata që nuk janë vaksinuar plotësisht duhet të tregojnë provën e një tamponi negativ të marrë brenda 48 orëve.
Featured image of article: Euro 2020/ UEFA shtrëngon masat në Angli, tifozëve iu kërkohet pasaporta e vaksinimit ose testin për të hyrë në “Wembley” Stadiumi "Wembley"

ANGLI-Tifozët që do të jenë të pranishëm në ndeshjet e fazës së grupeve të Anglisë në Euro 2020 në “Wembley” do t’u kërkohet të tregojnë provën e vaksinimit ose një test negativ para hyrjes. UEFA thotë se personat të moshës 11 vjeç e lart mund të tregojnë provën e vaksinimit të plotë, me të dyja dozat.Ata që nuk janë vaksinuar plotësisht duhet të tregojnë provën e një tamponi negativ të marrë brenda 48 orëve.

Tifozët që do të jenë në Hampden Park të Skocisë nuk do t’u kërkohet të tregojnë prova të vaksinimit ose një test negativ Covid-19.Tifozët që jetojnë në Angli për të ndjeku një ndeshje në Ëembley duhet të tregojnë statusin e tyre të vaksinimit përmes aplikacionit NHS.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

UEFA thotë se përparsi ka të ofrojë një turne të sigurt dhe “po punon me qeveritë lokale dhe autoritetet shëndetësore për të siguruar që masat t’i përmbahen udhëzimeve të shëndetit publik”.Wembley do të presë një maksimum prej 22,500 tifozësh – 25% të kapacitetit të saj – për ndeshjet e Grupit D të Anglisë kundër Kroacisë, Skocisë dhe Republikës Çeke.

E.Ç (Dosja.al)

Shto Koment