Jete & StilKuriozitete

Etiopia thyen rekordin botëror duke mbjell 350 milionë pemë për vetëm 12 orë

Përpara Etiopisë, rekordin e mbante India, e cila në 2016, mbolli në 24 orë rreth 50 milionë pemë.
Featured image of article: Etiopia thyen rekordin botëror duke mbjell 350 milionë pemë për vetëm 12 orë

ETIOPI – Fushata për mbjelljen e pemëve, e cila është pjesë e një iniciative kombëtare që synon të mbjellë  4 miliardë pemë në të gjithë vendin këtë vit, synon të parandalojë shpyllëzimet e mëtejshme dhe ndryshimin e klimës në një vend që është i prirur ndaj thatësirës.

Pamje gjate mbjelljes se pemeve.

Etiopia hyn në rekordin botëror, pasi për vetëm 12 orë ajo mbolli rreth 350 milionë pemë.

Çdo qytetarë Etiopian pritet të mbjellë rreth 40 fidanë, sipas burimeve zyrtare Etiopiane.

Ministri i teknologjisë në Etiopi, Getahun Mekuria raportoi në një postim në Tëiter, se Etiopia hyri në rekordin Guiness, me gjestin e saj.

Etiopi.

Përpara Etiopisë, rekordin e mbante India, e cila në 2016, mbolli në 24 orë rreth 50 milionë pemë.

Burimi:Themindunleashed

E.C/Dosja.al

Shto Koment